Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executare silita

in anul 2003 am facut un abonament la conex si am ramas datoare cu suma de 100ron.in anul 2009 am primit o recomandata de la judecatoria constanta de executare silita ptr suma de 3200ron am angajat un avocat si am facut contestatie pe motiv ca suma e prea mare si nu am fost instiintata pina atunci judecatoria din birlad mi-a dat cistig de cauza si trebuia sa platesc 500ron dar societatea a facut recurs la vaslui si mi-a anulat contestatia acum iar mi-a venit o instiintare de executare silita .cum vor face asta?imi ia partea mea de casa?va rog sa-mi spuneti daca stiti !!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este posibil ca datoria sa fi fost din 2004 deoarece
este greu de crezut ca a gresit instanta la un asemenea mod.
Adresati-va la CEDO daca datoria e prescrisa desi asa cum ziceam nu prea cred.
Contestatia la executare nu aveti de ce sa faceti deocamdata.
d-le av. lascoschi, poate se tine cont ca abonamentul e incheiat pe un an, doi, deci chiar daca a facut ab in 2003, poate datoria nu era prescrisa in 2007
@gi-jane2
Nu conteaza pe ce perioada era contractul, putea fi si nedeterminata, conteaza ultima plata efectuata, din acel moment se calculeaza.

Eu ma mir ca in speta nu s-a invocat exceptia prescriptiei...instanta nu era obligata sa o invoce din oficiu, avocatul paratului trebuie sa se ocupe de asta, ca de-aia e angajat.
Sau nu era prescrisa, si atunci paratul e bun de plata si degeaba o arde pe la CEDO, sau daca era prescrisa, sa se descurce avocatul...
gi_jane2 a scris:

d-le av. lascoschi, poate se tine cont ca abonamentul e incheiat pe un an, doi, deci chiar daca a facut ab in 2003, poate datoria nu era prescrisa in 2007

Da, asa este.
Eu am avut in vedere ipoteza ca era reziliat contractul.
Insa unele datorii puteau fi prescrise.Cele din 2003.

Instanta era obligata sa invoce prescrtiptia dar e posibil sa nu fi operat intrucat se pare ca a invocat avocatul aceasta exceptie si instanta a respins-o.
Daca a operat prescriptia si instanta a respins in mod nelegal exceptia inseamna ca s-a incalcat legea...si are ce sa judece CEDO...
Curtea verifica incalcarea legislatiei interne...si drepturile si libertatile fundamentale incalcate...
Deci, are ce sa faca la CEDO;)

avocat Claudiu Lascoschi
de acord cu voi..ca nu conteaza pe ce perioada e contractul si ca datoria din 2003 e prescrisa. numai ca utilizatoarea a scris ca a incheiat un contract in 2003 si ca a ramas datoare, dar nu scrie de cand e datoria, ma gandeam ca macar ceva timp a platit, nu ca a facut ab azi si de la prima factura nu a platit

ii doresc doamnei succes,trebuie sa faca contestatie , ca e aiurea sa platesca 3200lei pt o datorie (care se prea poate sa fie prescrisa) de 100 lei
gi-jane2, moderator