Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Decizie de primire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Decizie de primire

As dori sa-mi spuneti (scrieti) ;) in cat timp ,de la depunerea juramantului ca avocat stagiar, primesti decizia de primire in profesie. :-/
Multumesc anticipat.
COSMINA.O a scris:

Am si eu o intrebare.Cand se depune juramantul?

Nu stiu din ce Barou faci parte. La noi va fi in 22 decembrie..zi memorabila pentru noi...:P si pentru istoria Romaniei...
elena_2 a scris:

buna ziua! as dori sa ma informez si eu asupra termenului in care trebuie achitata taxa de primire in profesie. va multumesc !

Eu stiu ca trebuie depusa in termen de 2 ani...cat dureaza stagiatura. Atunci cand vrei sa fii inscrisa in tabloul avocatilor stagiari si vrei sa intri in paine...;) trebuie sa platesti taxa. Pana nu o platesti nu poti profesa. Asta mi s-a spus de la Barou...daca ei m-au dezinformat, la fel fac si eu acum..:D
Pai... si ca stagiar nu profesezi nimic? Adica te ia maestrul asa, sa stai degeaba?

Astia nu stiau ce vorbesc. Deci: nu platesti taxa, nu esti trecut in tab;loul avocatilor stagiari. Nu apari acolo, nu-ti elibereaza legitimatie. Nu ai legitimatie, nu profesezi... legal. :D

Da' daca aia de la barou incalca prevederile legale ca sa aveti voi un avantaj, eu spun sa profitati de el. La fel ca cei care si-au luat examenul de def ilegal: bravo lor, au vazut o sansa si au prins-o. Mi se pare corect. Deci mai bine intreaba fiecare la baroul dde care apartine si... sper sa va acorde ceva timp...
as ruga persoanele care au trecut prin aceste etape sa ne explice si noua cap-coada, daca au timp si chef, care este procedura de urmat dupa ce ai aflat ca ai luat examenul de primire in profesie.
pe site-ul baroului nu apare nimic, probabil o sa se anunte cu cateva zile inainte si poate unii dintre noi sunt plecati..etc
concret: ai luat examenul, ai petrecut cu prietenii/familia...ok, ce urmeaza? cand platesti taxa, cand primesti decizia, cand trebuie sa duci contractul de la maestru, cand, cum si ce conditii trebuie sa indeplinesti sa te inscrii la oficii, care e ordinea in care se fac lucrurile amintite, ce altceva mai trebuie stiut?
va multumesc in numele tuturor celor care suntem in ceata si incercam sa aflam informatii de pe unde putem.
o zi buna
ContSters46797, utilizator
AVLIL a scris:

Ce juramant? Chiar credeti ca-l depune cineva? :)) Eu n-am depus nici la intrarea in profesie ca stagiar, nici la definitivare... :(

Ei, hai ca am trait s-o vad si pe asta...
Astazi, dupa ce mi-am platit cardul (cota fixa pt anul viitor) ce credeti ca-mi dau sa semnez dupa 8 ani jumate de avocatura? Juramantul... Ma! astia s-au uitat pe forum!?