avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Decizie de primire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Decizie de primire

As dori sa-mi spuneti (scrieti) ;) in cat timp ,de la depunerea juramantului ca avocat stagiar, primesti decizia de primire in profesie. :-/
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:06, 27 Ianuarie 2008
ce stiti de asigurarea de raspundere profesionala?? aveti idee cand trebuie achitata? sau asta ne va spune indrumatorul, atunci cand il vom avea??:)
Deja va puteti inscrie!
Va prezentati la secretariatul baroului cu taxa (3000 lei), contractul de colaborare in 3 exemplare, o poza pentru legitimatie, 40 lei pentru asigurarea profesionala, 6 lei pentru legitimatie ... si restul se rezolva! V-ar putea da decizia chiar in aceeasi zi daca sunt operativi, daca nu.. intr-o zi, doua cel mult!!!
Hai, mai Nicoleta... :)) Abia astept... ;)) nici nu mai stiu ce spune juramantul ala...:O
cred ca juramantul ala zice ceva legat de moralitatea activitatii desfasurate de catre avocatul care il depune si chestii din astea. As avea o intrebare pe care as adresa-o in special lui AVLIL, in sensul ca as vrea sa intreb ce a vurt sa spuna in legatura cu "forta" celor care intra in avocatura. mai exact m-ar interesa o detaliere a ceea ce ai spus tu AVLIL cu forta pierduta. Din punctul meu de vedere activitatea desfasurata de un avocat, asa cum mi-o imaginez eu, nu prea lasa loc de plictiseala si in aceste conditii, adica interes pt activitate, cred ca exista si vitalitate, "forta". Asta daca cei de pe forum care sunt deja avocati sunt dispusi sa impartaseasca niste "informatii autobiografice". Multumesc anticipat
michaeleduard a scris:

Deja va puteti inscrie!
Va prezentati la secretariatul baroului cu taxa (3000 lei), contractul de colaborare in 3 exemplare, o poza pentru legitimatie, 40 lei pentru asigurarea profesionala, 6 lei pentru legitimatie ... si restul se rezolva! V-ar putea da decizia chiar in aceeasi zi daca sunt operativi, daca nu.. intr-o zi, doua cel mult!!!

Deja ne putem inscrie....nu a aparut decizia de validare, but still, spui ca ne putem inscrie.
Vin cu contractul de colaborare in care am calitatea de....ummm...teoretic av. stagiar, nu? Sau cum? Xplain pls.
La secretariatul carui barou te-ai prezentat u si ai plecat cu decizia in brate?

Alte discuții în legătură

Stagiatura valery valery As vrea sa stiu daca se poate sa faci stagiatura in alt judet decat cel unde ai luat examenul! Normal ca mi s-a spus ca nu, dar atata timp cat nu esti inscris ... (vezi toată discuția)
Avocat stagiar 2008 DeaC DeaC =D> Felicitari tuturor celor care au promovat examenul de admitere in profesia de avocat! Acum ceva timp, dezbatand subiectul Admitere Barou 2008, unii ... (vezi toată discuția)
Inscrieri, documente necesare dupa intrarea in barou doru6 doru6 Am fost promovat examenul de admitere in barou sesiunea octombrie 2012 si doresc sa stiu ce trebuie sa fac de acum inainte in relatia cu Baroul si ... (vezi toată discuția)