Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Decizie de primire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Decizie de primire

As dori sa-mi spuneti (scrieti) ;) in cat timp ,de la depunerea juramantului ca avocat stagiar, primesti decizia de primire in profesie. :-/
Multumesc anticipat.
Care maestru incheie un contract cu un stagiar fara sa vada dovada calitatii de avocat stagiar?
Omul ala e inconstient, daca apare vreo problema in activitatea stagiarului pana la emiterea deciziei, raspunde si el pentru ca nu a depus diligenta in angajarea stagiarului... Ca si cum o firma de taximetrie ma angajeaza ca taximetrist si nu-mi cere permisul auto!!! #-o

Privitor la forta, nu ma refeream la forta... de nu-stiu-ce-fel pe care o are un avocat in desfasurarea activitatii sale zilnice, ma refeream la forta profesiei! Cred ca suntem cea mai prost organizata profesie din Romania! Cred ca si meseria de cosar, pe cale de disparitie, este organizata si aparata mai bine. Nu promovam valoarea ci cantitatea, nu avem cui sa ne adresam atunci cand avem o problema, propria forma de organizare ne impune limite si restrictii...
Nu suntem o forta ca profesie! Nu suntem chemati la negocieri decat de forma si nu ne putem macar sustine in instanta legalitatea formelor de organizare, ca nu e tocmai legal!!! :P

De asta imi pare rau!
eu am sunat azi la baroul buc si mi s-a spus ca abia dupa 20 ianuarie sa mai sun pentru ca nu au consiliu. probabil sunt ceva intarzieri si din cauza decesului decanului.
daca cineva are noutati sa posteze aici va rog.
Am fost astazi de dimineata la Barou, mi s-a spus ca peste 3 saptamani sa mai revin sa intreb. Se va afisa si pe siteul oficial. Daca aveti alte noutati va rog sa ni le impartasiti si noua.

Va multumesc.
Deciziile de validare a examenului de intrare in profesia de avocat sesiunea noiembrie 2007

Deciziile de validare a examenului de intrare
in profesia de avocat sesiunea noiembrie 2007
se pot ridica personal (pe baza actului de identitate)
de la Comp. "Dezvoltare Resurse - Umane" - etaj IV
intre orele 10.00 - 14.00, dupa cum urmeaza:

- 14.01.2008- Literele : - A, B
- 15.01.2008- Literele : - C, D
- 16.01.2008- Literele : - E, F, G, H ,I, J, K
- 17.01.2008- Literele : - L, M, N, O
- 21.01.2008- Literele : - P, R
- 22.01.2008- Literele : - S, T
- 23.01.2008- Literele : - U,V, X,Y, Z

Deciziile neridicate la data programata, se vor
ridica incepand cu data de 04.02.2008 de la
Arhiva Baroului Bucuresti.
Informatie preluata de pe sit ul Baroului Bucuresti www.baroul-bucuresti.ro .
Joy to the world.
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat
de ce spune lumea ca ar fi desuet juramantul...mie imi plac toate chestiutzele astea micutze....:( uitam sa fim romantici si umani...#-o