Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua am si eu o intrebare. strabunicul meu a decedat in urma cu multi ani si bunicul nu a facut actele de succesiune.bunicul nu mai are frati,bunica mea traieste.eu am nevoie de un teren pentru a ridica o casa.as vrea sa stiu daca se poate face succesiune doar pe terenul respectiv sau trebuie sa se faca pe totalitatea terenurilor.care sunt demersurile pentru a face succesiunea?se poate sa faca contract de vanzare-cumparare pe terenul pe care il vreau eu?
este unicul fiu al strabunicului.
Da