Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuz plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuz plata concediu medical

poate fi refuzat la plata un concediu medical datorita faptului ca salariatul nu a prezentat adeverinta de stagiu de cotizare nefacand dovada ca este asigurat, in temeiul art.88, lit. din Normele de aplicare ale O.U.G. nr.158/2005 care prevede:
În întelesul prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuz justificat la plata indemnizatiilor situatia in care nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate?

Angajatorul are cunostina despre faptul ca salariatul a fost anterior angajat la o alta societate care nu a eliberat inca fostului salariat adeverinta stagiu de cotizare.

Multumesc
ion predescu, utilizator
ion predescu:
1. Multumesc foarte mult! Aveti dreptate, intrasem in posesia lor dar mi-a fost lene sa le citesc.
2. Greseala de... atentie, la OUG 148/158 (!?).