Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire apartament

Buna seara. Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarea situatie. Orice sfat este bine venit pentru ca in acest moment nici nu stiu de unde si cu ce sa incep.

Parintii s-au despartit, tatal s-a recasatorit si intre timp a cumparat un apartament.
Tatal a murit, in urmare apartamentul se impartre intre mine si mama vitrega, care nu doreste sa il vanda si ma tot amageste de cativa ani ca imi va da niste bani. Ea momentan este plecata din tara.

Va multumesc anticipat.
Acum am inteles. Va multumesc frumos si va doresc o seara placuta.
Am o rugaminte, m-ati putea lamurii ce cote are fiecare in acest caz?

Multumesc!
Prezumand ca toate bunurile ce au apartinand tatalui dvs, si mamei vitrege sunt realizate in timpul casatoriei si ca sunteti unicul copil al decedatului , atunci sotia are jumatatea proprie plus 1/4 din jumatatea sotului , iar dvs.3/4 din aceasta jumatate.