Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
Tocmai am citit in "Capital":

"Persoanele fizice autorizate (PFA) care au si carte de munca sunt scutite de la plata contributiilor sociale, potrivit noii legi a pensiilor, dupa ce alte acte normative intens contestate si aprobate in aceasta vara de catre Guvern le considerau bune de plata".
Dar mai bine citesti tot articolul .. . + comentariile ...

[ link extern ]

Elena Perianu, Traducator autorizat
Popu a scris:

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.

V-ati uitat pe o versiune mai veche a noii legi!
Forma trimisa la promulgare o gasiti aici:
[ link extern ]
si referitor la venitul lunar asigurat acesta este reglementat in felul urmator:
(3) Venitul lunar asigurat pentru persoanele menţionate la alin. (1)
este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai
mic decât suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat
la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi mai mare decât
valoarea corespunzătoare a de cinci ori câştigul salarial mediu brut.
Mersi de update, probabil legea unica a salarizarii nu o sa fie adoptata / aplicata prea curand si era aiurea sa stabileasca astia venitul minim asigurat = coeficientul de ierarhizare 1.

Anul asta parca e 1836 salariul mediu brut (643 RON ar fi 35%), sa vedem cat o sa fie salariu mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului pentru anul 2011

www.avocatnet.ro/content/art...

Pe la sfirsitul articolului:
.....
Totodata, senatorii de la Comisia de Munca au reglementat baza lunara de calcul contributiei de asigurari sociale pentru persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care sunt administratori/manageri, membri ai unor intreprinderi individuale/familiale, PFA cu activitati economice, persoane angajate in institutii internationale, precum si pentru persoanele care vor sa se asigure in sistemul public de pensii, pe baza unui contract de asigurare sociala (avocatii, personalul clerical si cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate in sistemul public, precum si orice persoana care doreste sa se asigure, respectiv sa-si completeze venitul asigurat).

Astfel, pentru toate aceste persoane baza lunara de calcul a contributiei ar trebui sa fie venitul lunar asigurat, inscris in declaratia individuala de asigurare sau in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat suma reprezentand 25% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale. Senatorii au scazut, in acest mod, cu 10 puncte procentuale baza minima lunara de calcul a acestor categorii de persoane, care il varianta trimisa spre Promulgare a Legii Pensiilor era de 35%.

“Trebuie sa li se acorde posibilitatea sa poata participa la sistemul public de pensii. Momentan 35%din salariul mediu brut repreziunta cca. 640 de lei, iar contributia lunara ar fi de cca. 195 lei, o suma pe care o consideram prea mare pentru ca cei in cauza sa se poata asigura”, si-au motivat parlamentarii decizia.
Popu a scris:

Anul asta parca e 1836 salariul mediu brut (643 RON ar fi 35%), sa vedem cat o sa fie salariu mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului pentru anul 2011

Proiectul legii asigurarilor sociale de stat pe 2011:

[ link extern ]

Art.15.- Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 este 2.022 lei

Asadar se "proiecteaza" un venit lunar asigurat de minim
35% din 2022 RON = 708 RON

ceea ce inseamna o contributie lunara minima de
31,3% din 708 RON = 222 RON
killerPFA, utilizator