avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Noua lege a pensiilor - impact asupra PFA-urilor

Dintre cei ce au studiat noua lege a pensiilor cine / ce a dedus din noua lege in ceea ce-i priveste pe cei ce realizeaza venituri din activitati independente?
Singura modificare ce am vazut-o eu ar fi ca nu poti sa ai un venit asigurat mai mic de 640 RON (coeficientului de ierarhizare 1), cu alte cuvinte ar fi 200 RON / luna contributia pe 2011
(3) Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât valoarea coeficientului de ierarhizare 1, utilizat în Legea salarizării unice şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a cinci salarii medii brute.
Baza de calcul e tot venitul declarat dupa bunul plac (mai mare decat cel minim) sau cel impozabil (cum e la sanatate)? Vorbesc din punctul de vedere al unui PFA independent.
Si acum ce ar trebui sa facem, legea a fost adoptata, mergem in ianuarie sa depunem noile declaratii sau ridica ei stacheta la 708 RON pentru cei ce erau sub nivelul asta ...?
Mai e putin pina in ianuarie ... stii ca in fiecare judet sau la fiecare casa de pensii se interpreteaza care cum vrea ... vedem si facem (nu am diacritice aici) ... (scuze de exprimare, dar cam asa e!)
Mai intii, LA MULTI ANI la toata lumea.
Tocmai am terminat - sau m-au terminat - cei de la Adm. Fin., au terminat un control pe ultimii 3 ani, finalizat cu o oarece suma ... asta e!
I-am intrebat legat de aceasta problema, si am inteles ca lucrurile ramin ca pina acum, daca sint PFA si nu am salariati (iar PFA-ul nu are) atunci nu depun declaratia unica si lucrurile ramin ca pina acum (sa speram!).
Mai asteptam putin, sa se mai aseze lucrurile, si poate aflam mai multe.
Va doresc toate cele bune.
liail a scris:

Mai intii, LA MULTI ANI la toata lumea.
Tocmai am terminat - sau m-au terminat - cei de la Adm. Fin., au terminat un control pe ultimii 3 ani, finalizat cu o oarece suma ... asta e!
I-am intrebat legat de aceasta problema, si am inteles ca lucrurile ramin ca pina acum, daca sint PFA si nu am salariati (iar PFA-ul nu are) atunci nu depun declaratia unica si lucrurile ramin ca pina acum (sa speram!).
Mai asteptam putin, sa se mai aseze lucrurile, si poate aflam mai multe.
Va doresc toate cele bune.


Buna ziua si la multi ani!

Sorry pentru "suma", multumim pentru update! Daca mai afli ceva legat de declaratia unica dpdv al unui PFA, te rugam sa ne tii la curent. Si eu (si multi altii) sunt PFA si nu am reusit sa inteleg inca daca se va depune minunata declaratie unica sau nu.

Succes in continuare!

Alte discuții în legătură

Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Cotizatie pensie cameliachivereanu cameliachivereanu Buna ziua! Copilul meu, student la zi, are infiintat P.F.A. si plateste lunar pentru pensie 200 roni; este normal sa plateasca o suma atat de mare? (vezi toată discuția)
Contributii pfa elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: Am o cunostinta care a deschis un PFA in 2010 (salon manichiura). Ea zice ca pana in ... (vezi toată discuția)