Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... proba audio intr-un proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

proba audio intr-un proces

Am si eu o intrebare: proba audio intr-un proces (fie penal fie de dreptul muncii) se poate admite ca si proba in instanta? Exista anumite conditii pe care trebuie sa le indeplineasca inregistrarea audio?
Va multumesc anticipat.
Da, este vorba de evitarea unor posibile abuzuri din partea statului.
Insa...SRI...cam poate asculta si de curiozitate...ca oricum nu vor raspunde ( la aceasta intrebare daca ar fi intrebati si posibil nici penal daca ar fi dovediti...ca imposibil si legal poate ca nu ar fi...) daca au ascultat cumva...

Si sub acest aspect al partilor din proces pot avea loc multe discutii insa de principiu cu partile situatia se prezinta in mod diferit fata de reglementarea care are ca scop evitarea oricaror posibile abuzuri din partea statului, reglementari care vizeaza in primul rand dreptul cetateanului la viata intima si privata nestingherita...din partea nimanui...daca privim viata intima si privata dintr-un anumit punct de vedere juridic ca fiind inviolabila de oricine...

Problemele legate de legalitate pot surveni atunci cand se analizeaza cauza sau scopul inregistrarii deoarece aici poate aparea o bifurcatie intre legal si ilegal...

Se stie ca probele obtinute in mod ilegal se inlatura...de instanta...