Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prelungirea mandatului de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prelungirea mandatului de arestare

buna seara! am si eu o problema un prieten este acuzat de trafic de influenta are cateva declaratii contra sa si o banda telefonica. a fost arestat preventiv 29 de zile dupa care i sa prelungit mandatul ptr ca a zis ca mai trebuie de audiat. avocatul a depus recurs si astazi sa judecat recursul insa avocatul nu sa prezentat a trimis o cerere ca nu poate ajunge vreau sa stiu daca este in regula aceasta neprezentare. la el nu sa mai dus sa il viziteze akum nu ne raspunde la telefon si nu stim cum sa procedam. ar exista vreo solutie pentru eliberarea lui? va rog tare mult daca ma puteti ajuta cu un sfat ceva
a fost chemat sa dea declaratii fara avocat insa el a zis ca nu da nici o declaratie nu o va schimba iar dna procuror sa enervat f tare si ia promis ca il mai tine inca 4 luni daca nu vrea sa dea declaratie iar el a spus ca degeaba se enerveaza ptr ca el nu va mai da nici o declaratie
Consider ca orice avocatr ,atata timp cat studiaza dosarul il poate apara cu profesionalism.
Nu cred ca schimbarea avocatului ar reprezenta o problema,ci schimbarea precipitata a acestuia.
De asemeni,pana la urma avocatul in aceasta faza,nu are altceva de facut,decat sa dovedeasca cu invinuitul nu prezinta pericol social,care sa impuna lasarea sa in arest.
Cred ,cu respect,ca se face prea multa tevatura ,pe problema schimbarii avocatului,probabil din solidaritate de breasla,pe care as dori sa o vad in probleme mult mai importante.
Scurt:
Avocatul ales,nu si-a facut datoria,nu a justificat care au fost motivele care au determinat atitudinea sa,daunatoare clientului sau,deci pentru binele invinuitului,el trebuie schimbat
claudia cirstina a scris:

a fost chemat sa dea declaratii fara avocat insa el a zis ca nu da nici o declaratie nu o va schimba iar dna procuror sa enervat f tare si ia promis ca il mai tine inca 4 luni daca nu vrea sa dea declaratie iar el a spus ca degeaba se enerveaza ptr ca el nu va mai da nici o declaratie

Stimata doamna, daca exista probe in acuzare nu trebuie sa se certe cu procurorul.Este contraindicat.
Nu inteleg cum de sustine procurorul ca il va tine arestat.Acesta va cere oricum prelungirea mandatului.
Instanta decide daca se mai impune sau nu prelungirea mandatului.Daca nu ar fi existat probe in acuzare nu l-ar fi arestat.
Depinde si care au fost temeiurile pentru care a fost arestat.
Avocatul dvs. are dreptul de a forta trimiterea in judecata cat mai repede.Desi poate fi complicat chiar si astazi, eu faceam astfel de fortari pana la modificarea constitutiei...
Aspectul care trebuie lamurit este cum sa fie pus in stare de libertate cat mai repede...

avocat Claudiu Lascoschi
Avocatul Lascsoschi are dreptate in privinta avocatului care provoaca certuri cu procurorul pentru impresionarea clientului,dar care prin acest gest nu da dovada de profesionalism.
Cele aratate de domnia sa,in mod corect,nu fac altceva decat sa dovedeasca inca o data ,in plus,ca cea mai buna solutie este schimbarea avocatului.
Impunerea unui punct de vedere juridic se poate face cu profesionalism,fara a isca conflicte artificiale,care intr-adevar sunt contraproductive,daca nu daunatoare.

Pe de alta parte si manifestarea procurorului,daca lucrurile s-au petrecut dupa cum aratati nu este normala,dar ea poate veni pe fondul lipsei de diplomatie si de profesionalism a avocatului ales.
Dvs.aveti nevoie de avocat "meserias",nu de avocat "de parada"
Inculpatul enerveaza procurorul se pare.
Ori vrea sa recunoasca fapta ori vrea sa mai aresteze pe cineva si nu poate...
Avocatul trebuie sa il sfatuiasca...

avocat Claudiu Lascoschi