Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

In luna iunie fata(careia plateam pensia alimentara)a implinit varsta de 18 ani.Eu am sistat plata pensiei alimentare,asteptand sa ma dea in judecata in cazul in care urmeaza o facultate.Intrebarea mea este daca am procedat corect,iar daca urmeaza facultatea,va trebui sa platesc din urma?
Plata pensiei alimentare se stabileste pe baza adeverintei de la facultate?
Va multumesc.
Tinand cont de faptul ca fosta sotie nu ma lasa sa vad fata de la varsta de 2 ani,iar ea ma suna doar cand e vorba de bani,banuiesc ca am procedat corect:si legal si moral.Nici macar nu-mi spune tata si nu e intereseta de mine.Mi-am facut datoria legala fata de ea din prima clipa si vreau sa termin tot asa.