Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala

Am vreo sansa de reusita in a contesta legalitatea unui proces-verbal de constatare a contraventiei pe motivul ca nu se arata corect in cuprinsul lui unde pot sa fac plangere?Este modelul acela tipizat pentru amenzile de circulatie in care scrie ca plangerea se depune la Serviciul Politiei Rutiere ,nu la Judecatoria in raza careia s-a constatat contraventia?Mi-as intemeia plangerea pe:
-Art. 16. din OG 2/2001 - (1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu:....termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.
-ingradirea dreptului la liberul acces la justitie prin aceasta mentiune eronata.
-eventual ,daca gasesc ceva de genul in practica CEDO.
Multumesc
pork, utilizator
Daca ati depus deja plangerea, pentru urmatorul termen de judecata trebuie sa faceti o Precizare de actiune[ in care sa solicitati, in principal, anularea procesului verbal de constatare a contraventiei pentru motivele...
in subsidiar, solicitati transformarea amenzii in avertisment, avandu-se in vedere ca este prima data cand nu ati purtat centura, ca va durea burta... ceva, acolo...
Am primit un PV contraventie de la Serviciul disciplina in constructii din cadrul primariei sector 3 prin posta. Fara sa fiu de fata, s-a facut cu un martor. "Vinovatul" este un gemulet la o baie construit fara autoriz de contructie de fostii proprietari ai apartamentului. Voi face o plangere impotriva (daca are cineva un model orientativ multumesc anticipat) deoarece cuprinde mai multe greseli: in PV scrie ca s-a facut constatarea la o alta adresa decat cea in care locuiesc, constatarea s-a facut pe 06.02.2008 comunicarea a venit pe 12.09.2008, in rezolutia de aplicare nu se specifica val amenzii ci numai in instiintarea de plata etc etc.
Ar fi o rezolvare temporara, pentru ca poate oricand veni din nou, am un vecin binevoitor care face reclamatii peste reclamatii pe la toata lumea. Intrebarile mele ar fi daca pot influenta cu ceva cu faptul ca nu eu am facut gemuletul ci proprietarii anteriori si, din cate am inteles, este facut cu ceva ani in urma: cam cati ar fi necesari pentru o prescriere?
As putea sa folosesc
Art. 31 - Dreptul de a constata contraventiile si de a aplica amenzile prevazute la art. 26 se prescrie in termen de 2 ani de la data savarsirii faptei... din LG 50/91rep ?
LEXUSS a scris:

Am primit un PV contraventie de la Serviciul disciplina in constructii din cadrul primariei sector 3 prin posta. Fara sa fiu de fata, s-a facut cu un martor. "Vinovatul" este un gemulet la o baie construit fara autoriz de contructie de fostii proprietari ai apartamentului. Voi face o plangere impotriva (daca are cineva un model orientativ multumesc anticipat) deoarece cuprinde mai multe greseli: in PV scrie ca s-a facut constatarea la o alta adresa decat cea in care locuiesc, constatarea s-a facut pe 06.02.2008 comunicarea a venit pe 12.09.2008, in rezolutia de aplicare nu se specifica val amenzii ci numai in instiintarea de plata etc etc.
Ar fi o rezolvare temporara, pentru ca poate oricand veni din nou, am un vecin binevoitor care face reclamatii peste reclamatii pe la toata lumea. Intrebarile mele ar fi daca pot influenta cu ceva cu faptul ca nu eu am facut gemuletul ci proprietarii anteriori si, din cate am inteles, este facut cu ceva ani in urma: cam cati ar fi necesari pentru o prescriere?

din cele prezentate de dvs putem intelege ca p-verbal a fost intocmit pe data de 06.02.2008 iar dvs a-ti luat la cunostinta in data 12.09.2008 cand l-ati primit prin posta,ceea ce nu este in regula deloc deoarece acest proces verbal trebuia comunicat contravenientului in termen de cel mult 1 luna de la data aplicarii sanctiunii,ori la dvs a ajuns dupa 6-7 luni....In opinia mea este nul.

a se vedea O.G.2/2001

Art. 25. - (1) Procesul-verbal se va inmana sau, dupa caz, se va comunica, in copie,
contravenientului si, daca este cazul, partii vatamate si proprietarului bunurilor
confiscate.
(2) Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel
mult o luna de la data aplicarii acesteia.

poate altcineva de pe acest forum,cu mai multa experienta va poate da un raspuns mai bun decat al meu

O ZI BUNA VA DORESC TUTUROR!!!
constatarea a fost pe 06.02.2008 (asa scrie in PV pt ca eu nu am vb cu nimeni de acolo) PV a fost intocmit pe data de 02.07.2008 (am dubii si aici deoarece tot PV este in indigo numai data a fost scrisa cu pix negru) iar comunicarea a fost in data de 12.09.2008 (este data stampilei de la posta de pe plicul gasit in cutie) deci oricum mai tarziu de 30 zile.
ca-l voi anula n-am nici un dubiu, dar, ma repet, ce-as putea face pe viitor, deoarece ar putea sa-mi faca o noua constatare si de data asta sa intocmeasca un PV "corect"