Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Furt asociat firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Furt asociat firma

La sfarsitul anului 2005 am infiintat o firma,eu fiind asociat unic.In luna Martie 2006 m-am asociat cu o alta persoana.Avand niste probleme in familie nu am mai dat asa mare importanta gestiunii firmei,lasand-o mai mult pe asociata mea sa se ocupe.Dupa aceasta perioada am facut un inventar al marfurilor,lipsa fiind destul de mare,6000 ron.Asociata a plecat si eu am ramas sa platesc datoriile.In 2007 i-am trimis notificari:Martie,Iulie si August,cu confirmare de primire.Primele doua le-a primit pe a treia a returnat-o.Deoarece nu mi-a raspuns in nici un fel,m-am gandit sa o dau in judecata,dar acum putin timp am aflat ca nu are nici un fel de bunuri(casa,mobila,etc.)si nici un loc de munca.Intrebarea mea este : Daca o dau in judecata imi pot recupera prejudiciul si cum,avand in vedere ca nu are nici de unele?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Romy a scris:

Daca poti dovedi furtul poti sa o trimiti in penal. Asta nu garanteaza recuperarea prejudiciului :((

Sigur ca pot dovedi furtul.
Atunci fa plangere penala si solicita, in plangere, infiintarea unui sechestru asiguratoiu ;)
Romy a scris:

Atunci fa plangere penala si solicita, in plangere, infiintarea unui sechestru asiguratoiu ;)

:))Sechestru asigurator:De parlita:Oare 40 ani si dupa '90 nu a mai avut nici un loc de munca:Onu are casa si nici bunuri:(sa-i iau pielea:-/de cateva zile aflu lucruri uluitoare despre ea#-onu sunt prima pacalita,mai sunt ca mineX-(am hotarat sa nu o dau in judecata pentru ca oricum prejudiciul nu il mai recuperez si nu ma incanta sa o bag la inchisoare pentru ca are un copil de 3 sau 4 ani.
Multumesc pentru sfat;)dar renunt:(
in cazul asta nu te incalzeste cu nimic plangerea penala:((:((
Poti incerca procedura medierii, poate ai gasesti o cale de intelegere cu acea persoana.