Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta presedintiala

am un copil de4 ani si 9 luni cu grave probleme de sanatate( o operatie pe cord deschis, autism atipic cu retardare mentala severa). am introdus o cerere de ordonanta presedintiala pt. limitarea dreptului la vizita al tatalui sau deoarece acesta are un comportament violent verbal si fizic ,chiar si in fata copilului..cererea a fost respinsa pe motiv ca nu indeplineste conditia vremelniciei masurii.am fost sfatuita sa fac recurs. oare si acesta nu va fi respins pe acelasi motiv? credeti ca este mai bine sa ma adresez instantei pe calea dreptului comun?
1. copilul ar trebui sa primeasca 131 lei pe luna. tatal sau ii trimite 50 lei intr-o luna, a doua luna deloc ,apoi 80lei, de aici si restanta pe care nu vrea sa o mai plateasca. cand s-a intamplat sa faca 2 luni am facut plangere la parchet , i s-a pus in vedere sa plateasca restanta de 2 luni intr-o perioada si intr-un final plateste dar deja sunt iar trecute 1-2 luni. atat timp cat nu are nici un imobil al lui sau un serviciu cu carte de munca nu prea vad ce-as mai putea face.
2. eu am facut deja cerere de recurs vineri.si nu stiu dc a fost cea mai buna cale.
era mai bine dc actionam pe calea dreptului comun?