Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de comodat

Buna,
Am si eu o intrebare...sau mai multe :)

Se poate face contract de comodat intre 2 persoane juridice, pentru un autoturism proprietatea a persoanei juridice?.In cazul in care se poate, comodatarul isi poate deduce cheltuielile de combustibil,intretinere... ale autoturismului?Precizez ca autoturismul este folosit pentru deplasare(agent vanzari servicii)

Multumesc
Buna seara

Opinia mea este ca intre doua societati comerciale , care sunt infiintate in scopul de a obtine profit , un contract de comodat nu este o solutie optima, acest tip de contract fiind un contract gratuit .