Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere

buna seara,
va rog sa-mi spuneti cu cate zile libere se recompenseaza o zi lucrata de sambata, duminica sau sarbatoare legala?sau mai bine zis, 8 ore inseamna 16 ore lucrate sau 8? daca raspunsul este prima varianata, unde ma pot adresa cu o sesizare, deoarece eu figurez in pontaj ca la carte, 8ore/zi, 40 ore/sapt., exact ca in contractul de munca. e normal? mentionez ca sunt angajata la un S.R.L. administrat de Consiliul Local si detasata la o inst. bugetara.
va multumesc.
p.s. conform legilor in vigoare, in speta, Codul Muncii.
Spuneti dv. cum o sa lucrati in luna noiembrie 2010 (dati un desfasurator al programului lunii)!
rosu gheorghe, utilizator
rosu gheorghe a scris:

Spuneti dv. cum ati lucrat in luna noiembrie 2010!

poate in luna octomabrie 2010 .... noiembrie de abia acum incepe ...:)

:sorry:
Am corectat deja!
rosu gheorghe, utilizator
in octombrie am lucrat exact programul de 6 ore, mentionat mai sus. "seful" vrea sa faca si pentru luna nov. acelasi program, dar l-am "incurcat" un pic cerandu-mi liberele din oct. deoarece consider ca am dreptul. este corect? eu am fost pontata in oct. 8 ore/zi, deci 40 ore/sapt. vreau sa stiu daca am dreptul la libere, tinand cont de sambata si duminica.
va multumesc.
Trebuie sa spuneti :
-cate ore ati lucrat in total in luna octombrie;
-cate ore ati lucrat in weekend.
ContSters161342, utilizator