Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dobandirea paternitatii- fara proces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dobandirea paternitatii- fara proces

buna seara,
am o fetita de 1 an si 3 luni, pe certificatul ei de nastere in dreptul tatalui este liniuta, pe tatal nu l-am actionat in judecata, acum el doreste sa treaca numele pe certificatul de nastere, care sunt pasii acestei proceduri si daca exista alta varianta decat actionarea in judecata?
multumesc!
mai am o intrebare, se poate elibera un alt certificat, cel vechi anulandu-se?, da, imi doresc sa poarte numele tatalui, sau daca nu, ce act doveditor am ca fiica mea poarta alt nume?
buna ziua,
as vrea sa plec in australia, iar pe certificat nu apare numele tatalui, este mai greu de obtinut viza in cazul asta? prezint o problema de credibilitate ?