Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea - vanzarea unui teren aflat in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea - vanzarea unui teren aflat in indiviziune

Un teren ce apartinea bunicului meu si actualei lui sotii, bun comun, a fost vandut de aceasta fara a fi deschisa vreo succesiune si fara stirea celor 4 descendenti mostenitori acum 10 ani. 2 dintre acestia sunt decedati, insa nepotii mostenesc prin reprezentare, respectiv retransmitere. Insa, cum ar putea fi desfiintata vanzarea-cumpararea facuta de catre sotie supravietuitoare cu nesocotirea drepturilor copiilor? sau cum poate fi reglementata situatia (ce sorti de izbanda ar avea o actiune de iesire din indiviziune?)? este posibil ca dupa atata timp sa poata fi facuta si o plangere penala, in ce baza (fals in declaratii)?:(
Va multumesc mult!