Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politie - retinere minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politie - retinere minor

am un fiu de 16 ani si saptamana trecuta a ramas intr-o seara in parc pana dupa ora 24 ca niciodata.La un moment dat niste politisti i-a perchezitionat(mai era cu un baiat) si i-a dus la sectie,unde i-a retinut pana a doua zi la 12 adica vreo 12 ore fara ca eu sa stiu sau sa fiu anuntata ca este retinut si pe ce motiv. el totusi fiind minor.As vrea sa stiu au vreo baza legala sa-i retina cu toate ca nu au facut absolut nimic ilegal ?
Legea prevede ca durata maxima este de 24 de ore dar nu inseamna ca o verificare dureaza 24 de ore...
Instanta are atributul suveran de a aprecia pe acest aspect, in functie de probe, de aparari,etc...
Daca insa durata este excesiva in raport de necesitatile concrete ale organului aveam o incalcare de drepturi si libertati fundamentale...
Am avut un caz in care un om a fost tinut in arest 24 de ore ( era recidivist, dar nu conteaza acest lucru).Era atat de beat incat a stat in custodia politiei pana s-a trezit din betie...
A vrut sa dea politia in judecata dar i-am explicat ca nu ar castiga procesul...( era si cunoscut daca era recidivist dar nu conta...)
I-am explicat si a inteles care era problema...
Sunt situatii si situatii...

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai bine ar fi sa mergeti la politie si sa solicitati in scris (cu dovada depunerii cererii) motivul pentru care fiul dvs a fost prezent in sediul politiei in acea noapte. Dupa ce veti avea raspunsul oficial putem pune punct speculatiilor si vom stii exact cauza: abuz al politiei, verificari de rutina, caz penal, etc. In functie de situatie puteti sa actionati in consecinta. Din pacate, de multe ori cei de la politie mai fac exces de zel. Feelingul meu este ca porbabil si de aceasta data au exagerat, deoarece, daca fiul dvs ar fi fost implicat intr-o fapta penala, procedura fata de un minor ar fi fost alta! (480 si urm C.p.p).

Av. Claudiu Sorin Feteanu
nu o sa puteti dovedi niciodata ca politia nu s-a prezentat.
v-ati gandit ca fiul dvs ,din teribilism sa nu-si fi declinat identitatea si varsta ?
sunt convins ca dvs sunteti subiectiva ca doar e fiul dvs dar nu toti politistii fac abuzuri.
mai intai interesati-va care a fost temeiul pentru care a fost retinut,de ce a durat atat de mult timp retinerea,de ce nu ati fost anuntata ...etc....
ati fost chemata sa-l luati de la politie sau i-au dat drumul sa vina acasa ?
Poate sa nu fie neaparat vorba de un abuz.
Poate ca fiul dvs. a fost ...la o petrecere sau la discoteca...
Poate ca a stat mai putin la politie...
Exista multe variante...

Nu cred ca a fost vorba de o retinere in sensul Codului de procedura penala...pentru ca nu se putea...decat in anumite conditii prevazute de lege...
va multumesc oricum pt ca mi-ati ascultat problema incerc sa trec peste iar fiului meu sa-i fie invat de minte ca nu are ce cauta seara dupa orele 23 asa mi se pare si mie normal dar in fine toti gresim.....