Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

Buna ziua

La 1 octombrie firma la care lucrez a disponibilizat 100 de angajati. Acum, dupa mai bine de o luna, firma refuza sa elibereze cartile de munca, de care avem nevoie pentru oficiul de somaj. Conducerea firmei a aflat (dupa ce ne-a concediat) ca trebuie sa plateasca un numar de salarii compensatorii, asa ca ne-au propus sa ne angajeze din nou. Tinand cont ca deja am fost dati afara o data, iar firma a supravietuit in ultimele luni din vanzarea la fier vechi a echipamentelor si utilajelor, noi nu dorim sa fim angajati din nou. Am facut presiuni la ITM si firma a primit deja 2 amenzi, insa refuza sa ne elibereze cartile de munca. Am primit chiar amenintari ca ne inchid contractele cu litera i (pentru indisciplina daca-mi amintesc bine). Probabil vor sa ne dea afara unul cate unul, pentru a scapa de plata salariilor compensatorii.

Ce am putea face pentru a ne primi carnetele de munca si drepturile (ajutor de somaj si salarii compensatorii?
Multumesc
Daca aveti NUMAI notificare de preaviz (si nu decizie de concediere), atunci inca sunteti angajati.
Este foarte important sa stabiliti, raportat la continutul, forma si modul de comunicare al acelei hartii (care ziceti dvs. ca e notificare de preaviz), CE reprezinta acea hartie.

Daca este doar informare de preaviz, si nu a fost emisa decizia de concediere (juridic este posibil, corect si legal ca angajatoprul sa se razgandeasca in privinta concedierii, chiar si dupa ce a notificat preavizul):
- sunteti inca angajati
- nu aveti dreptul la compensatorii si nici la somaj
- nu aveti dreptul sa lipsiti nemotivat
- nu aveti de ce sa obtineti cartea de munca
- nu il puteti forta pe angajator sa va de afara prin desfiintare de post.

Daca documentul este in fapt o decizie de concediere (care face in mod firesc referire si la perioada de preaviz), atunci sunt valabile sfaturile mele de mai sus.
Decizia cu ce data este?
In preaviz ati fost 20 de zile lucratoare incepand cu 01 octombrie sau la data de 01 oct. ati incetat?
Cu ce data este decizia?
Sper ca aveti si dvs. un exemplar al notificarii de preaviz
Ati facut sesizare la ITM, ar fi bine sa va adresati instantei, daca ati incetat raportul de munca nu au ce sa va faca.
Nu va pot retine carnetul de munca, acesta este un act personal.
Poate ne dati mai multe explicatii?
titiana, utilizator
am primit o decizie de concediere, datata 1.10.2010 care spune asa:
"Incepand cu data de 4.10.2010 se desface contractul de munca conform art 65 alin 1 din codul muncii."

Mai am si o hotarare a consiliului de administratie care spune asa:
"Datorita restrangerii activitatii se va initia procedura de concediere colectiva pentru un numar de 101 angajati"

La plecare am facut lichidarea si dosarul pentru somaj.
Ideea e ca firma mai are fata de noi obligatii restante: concedii de odihna neefectuate, ore suplimentare neplatite etc. Acum societatea vrea sa ne angajeze din nou. Au reusit sa convinga cam jumatate din cei concediati sa se intoarca. Banuiala mea (si nu numai a mea) este ca vor sa declare insolventa/faliment ca sa scape de plata obligatiilor. Nu reusesc sa aflu daca in cazul in care firma declara faliment, angajatii mai au dreptul la ajutor de somaj.

Dosarul trebuia depus la Oficiul de somaj in 30 de zile, care au trecut deja fara sa putem obtine cartile de munca.
OK, sunteti concediati si puteti actiona in judecata.
Pt a contesta decizia timpul a cam expirat, dar puteti cere in instanta plata drepturilor restante- ore suplimentare, salarii compensatorii, plata concediului neefectuat.
In ceea ce priveste somajul mai puteti depune dosarul pt a obtine indemnizatia, dar cu inconvenientul de a nu avea continuitate pe carnetul de munca