avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credite bancare

Buna seara,
Va deranjez cu o intrebare legata de credit bancar
Sotul meu are doua credite bancare, de nevoi personale, fara garantii imobiliare si fara ca eu, sotia, sa fiu codebitor. Situatia a facut ca sotul sa ramana fara serviciu iar eu sa nu pot sustine cele doua rate din salariul. Nu am mai putut plati ratele la banca de ceva vreme si nu stiu care ar putea fi urmarile in situatia in care casa in care locuim este mostenita de mine de la parintii mei. Vreau sa stiu daca bancile pot avea drept asupra casei
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters7431 , utilizator 21:15, 2 Noiembrie 2010
Asa e. Am spus din pacate pentru ca realizez anumite situatii in care sotul/sotia, poate cadea victima actiunilor celuilalt. Partea dificila e cum va putea (si convinge instanta) sa demonstreze buna credinta?...avand in vedere ca nevoile personale sunt socotite ca fiind pentru cheltuieli casnice...
Este un risc destul de mare, de obicei se merge pe recuperarea creantei cu mult inainte de finalizarea unui proces in constatarea unor fapte.

Dupa scopul utilizarii creditele se clasifica in modul urmator:

credite acordate agriculturii, industriei alimentare - astfel de credite se elibereaza in scopul finantarii producerii in agricultura si in industria alimentara;

credite acordate pentru constructie si imbunatatire funciara - se elibereaza pentru finantarea constructiilor si imbunatatirii funciare;

credite de consum - se elibereaza petroanelor fizice pentru cheltuieli gospodaresti de familie si alte cheltuieli personale;

IN PRINCIPIU, PENTRU A FI IN CUNOSTINTA DE CAUZA, NU NEAPARAT DE AJUTOR, VA POT SPUNE CA CEREREA DE EXECUTARE SILITA E IN BAZA TITLULUI EXECUTORIU-CONTRACTUL DE CREDIT. DACA NU APARETI, INSTANTA NU VA CONSIDERA TACIT FAPTUL CA SUNTETI COPLATITOARE. PE CONSIDERENTUL CA IN BAZA TITLULUI SE EXECUTA PERSOANELE VIZATE, VA TREBUI UN PROCES SEPARAT. ASTA NU INSEAMNA CA VA EXCLUDE RESPONSABILITATEA, CI DOAR O PRELUNGIRE PRINTRUN NOU PROCES.
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
ContSters7431, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit contractat de unul din soti mihai09 mihai09 sotul a decedat. sotia a contractat in timpul casatoriei un credit in calitate de imprumutata, avand ca coplatitor pe tatal ei.sotul nu a semnat contractul de ... (vezi toată discuția)
Sotia raspunde pentru datoriile sotului, daca aceasta nu stia de ele si nu a semnat nici o hartie? CSZ CSZ Solicit raspuns la urmatoarea intrebare? Sotul face imprumuturi de la o banca pentru achizitie bunuri casnice. Familia crede ca a achitat din salar. Dar ... (vezi toată discuția)
Executare silita Blacksephora Blacksephora Buna ziua, In urma cu 2 ani mi-am facut credit la o banca.In noiembrie anul trecut am fost restrucurata. Am facut o restructurare a creditului, reducandu-se ... (vezi toată discuția)