avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... achitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

achitare

sunt cazuri de achitare in speta loviri si alte violente
sa angajez un penalist.
crede ti ca nu am avut?
unul la urmarire penala care a intarziat peste cele 2 luni , sa depuna plangere contra partii vatamate si a fost scos de sub urmarire penala.

l am schimbat cu altcineva care nu a vrut sa se puna rau cu martorii partii vatamate.

am avut numai ghinion privind avocatii.

acum la recurs am pe altcineva ca avocat.

sper sa fie mai bine
multumesc pentru raspunsuri .

Puteti sa ii acuzati de marturie mincinoasa, doar ca probele in apararea dvs. ar fi cele in acuzarea lor, pe care nu le aveti:(

Eu va inteleg ca adevarul este de partea dvs., doar ca in justitie trebuie demonstrat cu probe.

Mai aveti o varianta, pana la ramanerea def. a hotararii - sa va impacati si sa isi retraga plangerea. Trimiteti avocatul sa discute cu ei.
impacare =partea vatamata cere in instanta 40 000 ron daune morale si 10 000 ron daune materiale

instanta ia acordat 3000 ron daune morale si 300 ron daune materiale, acestea platite in solidar de mine si celalalt inculpat.

a facut si partea vatamata recurs cerand sa fie casata sentinta pe fond deoarece este netemeinica si nelegala.

ce impacare dupa 3 ani pe la politie si judecata. omul vrea multi bani ca datorii are cat cuprinde.......

nu stiu sper ca dumnezeu va ajuta pe toata lumea.

va multumesc
Impacarea e posibila si in timpul judecatii, pana la ramanerea def. a hotararii de condamnare.
Dar daca el vrea sumele astea...mda, e cam mult pt oricine.

Eu insist cu martorii, nu aveti niste prieteni care intamplator treceau cu masina pe acolo si de-abia acum v-au spus?
impacarea e cam... piperata. trimiteti avocatul sa negocieze cu ei mai ales ca, atrageti-le atentia ca noi probe pot fi administrate pe tot parcursulrocesului penal, deci , poate totusi, martorii dv ar fi in masura sa apara macar acum in al 12-lea ceas. si cand am spus avocat penalist am spus penalist nu de toate culorile.

Alte discuții în legătură

Recurs cercetasa cercetasa am un proces in care sunt inculpat - vatamare corporala . procesul este pe fond inca nu sa dat sentinta. care este procedura dupa ce s a dat sentinta la ... (vezi toată discuția)
Martor cercetasa cercetasa cand partea vatamata aduce un nou martor in recurs la tribunal la 3 ani de la producerea infractiunii de loviri si alte violente cat de credibil este ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa intr-un caz de crima lifestolen_21 lifestolen_21 Buna dimineata! Am o mare nelamurire intr-un caz de crima,un baiat,impreuna cu fratele sau si inca un prieten au fost atacati de 7 indivizi,atacatorii find ... (vezi toată discuția)