Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot sa am incredere in ceea ce-mi spune avocatul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot sa am incredere in ceea ce-mi spune avocatul meu?sau sunt doar un "alt client "

sunt in pragul unui divort si am stat de vorba cu un avocat.motivele divortului sunt nepotrivirea de caracter,lipsa comunicarii intre parti,etc ,practic casnicia mea nu mai poate continua.tot ce cer eu este un program de vizita mai extins al minorului de 4 ani,adica macar 3 zile pe saptamana cate 2 ore.avocatul meu ma asigura ca voi primi garantat acest drept de vizita.ma minte avocatul???va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns sincer pt ca nu vreau partaj,las tot pt copil si vreau sa ma ocup de absolut toate cheltuielile acestuia,dar vreau sa-mi vad copilul macar 3 zile pe sapt.multumesc
daca acest copil e obisnuit cu prezenta dvs, ati fost cat s-a putut pe langa el si vreti sa fiti in continuare, aveti si destul timp pe care sa-l petreceti cu el, de ce sa nu cereti un program asa cum credeti de cuviinta? poate judecatorul va accepta sau nu, dar de ce sa cereti de 3 ori pe saptamana daca vreti si puteti sa-l vedeti in fiecare zi?
asta nu-i motiv ca plange cand se desparte de dvs...poate despartirea ar fi si mai grea daca va vede la cateva zile sau saptamani.
mai ales ca mama lucreaza in ture,nu vad de ce nu accepta s-o ajutati cu cel mic
deci, dvs cereti programul pe care vreti sa-l aveti cu cel mic, argumentati cererea, iar instanta va analiza daca motive dansii de impotrivire sunt intemeiate. se va ajunge la un compromis
nu este adevarat .
aveti dreptul sa solicitati ca doua wk. pe luna sa luati minorul la dvs. acasa inclusiv.
doar doua ore pe zi , de trei ori pe sapt. chiar este foarte putin.
de asmenea si in vacante puteti lua copilul. cateva zile in vacantele de iarna si Paste si cateva sapt. in vacanta mare.
iar referitor la partaj sa nu credeti ca daca renuntati la bunuri acestea vor reveni automat copiilor sau copilului.
tb sa incheiati, daca vreti sa renuntati la bunuri, o tranzactie de partaj in care mentionati ca donati bunurile copiilor.
acestea sa fie ale lor iar nu sa revina sotiei.
ce nu este adevarat?va rog sa ma scuzati dar nu am inteles.
nu este adevarat .
aveti dreptul sa solicitati ca doua wk. pe luna sa luati minorul la dvs. acasa inclusiv.
doar doua ore pe zi , de trei ori pe sapt. chiar este foarte putin.