Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea bunurilor dupa moartea unuia dintre parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea bunurilor dupa moartea unuia dintre parinti

buna ziua, am si eu o intrebare tatal meu a decedat pe data de 16-09-2010 acum eu cu mama si fratele meu vrem sa facem succesiunea pe partea tatalui meu dar am o nedumerire nu se poate face si pe partea mamei acum ca este in viata sau trebuie sa asteptam decesul apoi sa facem succesiunea si pe partea ei.va multumesc
Daniel Coman a scris:

Trebuie sa intelegeti ca partajul se face doar dupa ce a decedat un om,

Aoleuuu! #-o #-o #-o

Partajul se poate face intre doi sau mai multi oameni foarte vii care se-ntampla sa fie COproprietari, COindivizari, COdevalmasi. (sa aiba ceva in COmun).

Daca cumpar un mar impreuna cu vecinul nu trebuie sa asteptem sa murim ca sa putem sa-l dam in doua astfel incat sa manance fiecare jumatatea lui de mar.

Incercati sa mai si ganditi atunci cand scrieti!

Se poate dezbate mostenirea mortului (tata) si apoi se poate face un PARTAJ intre mostenitorii mortului (inclusiv mama) asupra a ceea veti AVEA in comun.

Nu se poate mosteni ceea ce are un om care n-a murit inca (mama, in speta). Dar, daca urmare a mostenirii dupa tata deveniti coindivizari cu mama, asta nu insemna ca nu puteti imparti intre dvs. ceea ce aveti (veti avea) impreuna/in comun cu mama (casa, masina, piscina... tot ce-avea mama dobandit impreuna cu tata).

Ceea ce nu veti putea imparti sunt bunurile proprii ale mamei. Pentru ca nu se poate imparti ceva ce nu e comun. Ea va putea sa dispuna de aceste bunuri proprii cum va crede de cuviinta.
romascanu, moderator