Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a obtine concediu de crestere copil si pentru cel de-al doilea.

Buna. Sunt mamica unui baietel de 1 an si aprox.3luni si voi avea concediu de crestere copil pana pe 27.august.2011 ( data cand bebe implineste 2 ani)
As vrea sa avem inca un copil ,dar acesta s-ar naste dupa data de 27 august 2011.Firma la cere lucrez si-a inchis punctul de lucru din Brasov unde eu prestam serviciul (eu am cartea de munca la ITM Bucuresti ,acum sunt in suspendare).Eu as beneficia de concediu prenatal dupa ce termin concediul de crestere a primului copil.Trebuie sa fac o cerere la angajator ,sa anunt starea mea fiziologica ,inainte sau dupa de a termina concediul crestere a primului copil?Apoi trimit si concediul prenatal ?Ei sunt obligati sa mi-l primeasca si sa-l plateasca sau nu sunt obligati(eu am cartea de munca la ITM Bucuresti,punctul de lucru unde prestam s-a desfiintat).
As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a obtine concediu de crestere copil si pentru cel de-al doilea?As vrea sa-mi spuneti, daca se poate, pasii pe care trebuie sa-i urmez. Daca trebuie sa mai lamuresc ceva sa-mi spuneti.Multumesc si va doresc multa sanatate.
Buna seara, scuze de intarziere.

In primul rand anuntati angajatorul si atasati o adeverinta medicala. Asta pt. ca momentan dv. sunteti inca angajata lor (cu C.I.M suspendat bineinteles) dar pe parcursul acestei perioade ei nu au voie sa va dea afara.

In al doilea rand luati legatura si cu cei de la Casa de Asigurari pentru a vedea cum trebuie sa procedati daca angajatorul nu vrea sa va plateasca pre si postnatalalul. Din cate stiu exista poibilitatea ca acest concediu sa va fie platit prin intermediul lor, in situatia in care inceteaza CIM dar nu stiu amanunte.