avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nedumerire masura preventiva dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nedumerire masura preventiva dosar penal

am avut interdictie de a nu parasi localitatea care a expirat,timp in care nu s-a efectuat nici o cercetare cu toate ca am propus cca 3 probe pt a dovedi nevinovatia mea.profesia mea de baza este sofer extern de 3 ani,cu contract de munca.mi s-a prelungit aceasta interdictie inca 30 zile.
cine ma poate lamuri daca pot sa fac ceva si ce anume?e posibil sa-mi pierd si locul de munca si apoi sunt cel care -mi ajut financiar mama bolnava de cancer.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:08, 16 Noiembrie 2010
Cred ca puneti gresit problema! Nu este important daca parchetul contesta sau nu ceva! Daca cererea este argumentata si sustinuta nu cred ca trebuie sa va fir teama de reactia parchetului. Sa va puneti un avocat si se ocupa el de tot!
Mult succes!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Ce fapta ati savarsit ?
Masura preventiva de a nu parasi localitatea poate fi inlocuita, desigur, invocand argumente temeinice, cu cea a obligarii de a nu parasi tara.
Cand se dispune o astfel de masura se poate spune ca inculpatul a avut noroc ca nu se afla in arest preventiv.
Avocatul va trebui sa prezinte instantei argumente deosebit de solide si pertinente pentru a se ajunge la inlocuirea masurii preventive care poate ca deja a fost prea blanda...
Restrangerea exercitiului unor drepturi poate fi dispusa daca este vorba de savarsirea unei infractiuni care este evidenta in raport de materialul probator dar nu exista temeiuri certe pentru arest preventiv...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Cand se dispune o astfel de masura se poate spune ca inculpatul a avut noroc ca nu se afla in arest preventiv.
Avocatul va trebui sa prezinte instantei argumente deosebit de solide si pertinente pentru a se ajunge la inlocuirea masurii preventive care poate ca deja a fost prea blanda...
Restrangerea exercitiului unor drepturi poate fi dispusa daca este vorba de savarsirea unei infractiuni care este evidenta in raport de materialul probator dar nu exista temeiuri certe pentru arest preventiv...

avocat Claudiu Lascoschi


Intrebarea fiind prea generala,fara referire la fapta care i se imputa user-ului,acesta refuzand sa dea mai multe amanunte,nu cred ca pe simplele sale informatii incomplete,se poate da un raspuns concret,la obiect.
La modul general,ce doi distinsi avocat au dreptate,dar cele mentionate de acestia,,nu il pot ajuta in mod concret pe user,care invoca doar o nedreptate,care i s-ar fi facut,dar bineinteles,fara alte amnunte,ramane doar in acceptiunea sa aceasta apreciere.

Alte discuții în legătură

Revocare masura preventiva obligare de neparasire a localitatii Gherman Adrian Gherman Adrian Buna Ziua Am nevoie de ajutor in data de 08.02.2010, am fost arestat preventiv pentru 29 zile pentru infractiunile de loviri alte violente,ultraj contra ... (vezi toată discuția)
Elib.sub control judiciar tayson tayson buna seara. in cursul cercetarii judecatoresti,persoana fiind arestata,ce putem cere(cu mai multe sanse de reusita)obligatia de a nu parasi localitatea sau ... (vezi toată discuția)
Neatentie sau incompetenta? Adi Lungu Adi Lungu Buna seara. Va supun atentiei un caz cel putin ciudat. Un grup de cca 15 inculpati judecati in stare de libertate au solicitat, majoritatea, schimbarea ... (vezi toată discuția)