Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul

Buna ziua. Ma numesc Nicoleta, am 29 ani si 2 copii rezultati in urma casatoriei.
Din cauza unor probleme nu ne mai intelegem si vreau sa depun dosarul de divort. Daca depun dosarul acum pot sa parasesc tara in ianuarie fara sa risc sa-mi ia copiii? Vreau sa plec la lucru in Italia.
Multumesc
Nu puteti pleca cu minorii din tara decat dupa ce acestia va vor fi incredintati printr-o hotarare definitiva si irevocabila sau pana atunci numai cu o declaratie notariala a sotului dvs , prin care acesta va da acceptul iesirii din tara cu minorii.
Sa va judecati in divort si sa ramana hotararea definitiva si irevocabila pana in ianuarie, este exclus, in conditiile in care se primesc actiuni acum si primele termene sunt fixate la unele instante si la 12 luni de la data introducerii actiunii.
Ca sa nu mai spun ca dupa ce va veti judeca la instanta de fond, termenul de redactare al hotararii este de 30 de zile de la data pronuntarii, iar de la comunicarea hotararii aveti inca un termen de 30 de zile pentru declararea apelului , deci dintr-un foc inca 60 de zile.
Angajati avocat.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat