Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... spatiu mai mic decat in contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

spatiu mai mic decat in contract

Acum doua luni am inchiriat un spatiu comercial intrun centru comercial platind anticipat cateva chirii+garntie in baza unui precontract.Centrul comercial se va deschide in luna decembrie.Ieri am semnat contractul pentru acest spatiu si am primit cheile.Am masurat spatiul ca sa imi comfirm ca am tot atati metri care sunt scrisi si in contract.Surpriza a fost destul de mare pentru ca lipsea un metru si treizeci dintrun spatiu de opt metri.Alta surpriza am avut cand am aflat ca ei stiau ca acest spatiu este mai mic.Mi-au spus ca vor rezolva aceasta problema si ca vor reduce chiria.Mi-au redus chiria dar nu cu cat ar fi trebuit.Ma simt inselat mai ales ca s-au folosit de banii mei pana in acest moment.Spatiul nu mai are aceiasi valoare in acest moment.Ce pot sa fac ? Nu vor sa negocieze.
In contract si precontractul semnat acum doua luni am opt metri iar in spatiu am sapte.
Credeti ca merita sa ajung in instanta?
chiar nu stiu cum sa recuperez acei bani care i-am platit in avans chirii+garantii
Dvs. ma intelegeti ce va spun, in instanta aveti posiblitatea sa va recuperati acei bani , pe care deja i-ati platit + o suma compensatoare pt. prejudiciul pe care vi l-au produs prin imposibilitatea utilizarii spatiului . Mai explicit de atat nu pot sa fiu .
va multumesc foarte mult!