Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bataie minor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bataie minor

buna ziua,
sunt 2 incidente: 1 in urma unei dispute in scoala, copilul meu i-a dat o palma unui alt copil, acesta acuza dureri in zona maxilarului si tamplei. 2-ca urmare a acestui fapt, sora baiatului impreuna cu alti 2 indivizi(majori) l-au scos pe copilul meu din scoala si l-au batut.
Care sunt consecintele juridice pentru incidentul 1 si 2 in cazul in care fiecare dintre parinti depune plangere la politie?
copilul meu are 14 ani impliniti, mama celuilalt copil a fost la medic si a facut radiografie, nu cred ca este grav din moment ce i-a recomandat "paracetamol" pentru durere?!
majorii vor raspunde penal.minorul de 14 ani,nici vorba.
Faceti o plangere penala la politie in care sa reclamati faptul ca v-a fost batut copilul.
Se va deschide dosar penal pentru lovire sau vatamare corporala.
In ceea ce priveste incidentul in care aparent copilul dvs a fost agresor, in cel mai rau caz, daca intr-adevar doar copilul dvs a fost vinovat, se va scadea nota la purtare.
Dar acei indivizi care v-au agresat copilul trebuie sa raspunda