avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune?

Am cumparat acum cateva zile un calculator de la firma A>>>X in valoare de 1500 lei
Calculatorul expus la vanyare avea o oferta in care erau preyentate caracteristicile tehnice ale produsului-componente .Pe baza acestei oferte am hotarat sa achiyitionez calculatorul ,la cumparare fiindu-mi adus un produs sigilat in cutie, desigilat in fata mea pentru completarea garantiei.
Ajuns acasa am constatat ca calculatorul are procesorul de 2,3GHz si nu 2,7 asa cum figura pe lista de oferte a magayinului.
Am returnat calculatoul magayinului fiindu-mi restituit integral pretul platit.
Preciyez ca calculatorul cumparat avea aceeasi denumire,ca si cel expus, aceleasi componante mai putin valoarea procesorului.
Pe siteul magayinului este preyentata o oferta a calculatorului cu procesor de 2,7 GHZ si nu cu procesor de 2,3 GHz asa cum era normal si cum este el vandut
Personal consider ca este o inselaciune la nivel national
Avand in vedere ca nu a fost creat nici un prejudiciu ,banii fiindu-mi restituiti,putem vorbi in aceasta situatie de inselaciune?
Caror instituti ma pot adresa si ce risca societatea in cauya?
Va multamesc!

Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 11:50, 21 Noiembrie 2010
Mă îndoiesc de faptul că nu s-ar implica în condițiile în care la raft încă mai există oferta produsului care nu corespunde cu realitatea. Doar că trebuie sesizați. Și sesizarea o poate face și cel care nu a fost prejudiciat. Dar așa cum am spus e o chestie de atitudine. Cei mai mulți preferă să nu facă nimic dacă și-au rezolvat problema. Mie nu mi se pare normal dar mă rog...
Mă îndoiesc de faptul că nu s-ar implica în condițiile în care la raft încă mai există oferta produsului care nu corespunde cu realitatea. Doar că trebuie sesizați. Și sesizarea o poate face și cel care nu a fost prejudiciat. Dar așa cum am spus e o chestie de atitudine. Cei mai mulți preferă să nu facă nimic dacă și-au rezolvat problema. Mie nu mi se pare normal dar mă rog...



Nu putem vorbi de inselaciune daca nu s-a produs o paguba . Eventual de reclama mincinoasa , dar asta e altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie inlocuire telefon danypopica danypopica Buna ziua. Am cumparat un telefon de pe un site, iar dupa 10 luni s-a defectat, l-am dus la magazin pentru a fi trimis in garantie, produsul a fost solutionat ... (vezi toată discuția)
Restituire bani comerciant - produs defect Betty06 Betty06 As vrea sa stiu daca un comerciant imi poate refuza restituirea banilor atunci cand returnez un produs cumparat deja defect de la el. Mentionez ca am cumparat ... (vezi toată discuția)
O tentativa de inselaciune online marioshik marioshik in data de 3.12.2010 am comandat pe un site care gazduia un magazin online un produs care avea pretul stabilit la 5 la suta din valoarea lui,mentionez ca si ... (vezi toată discuția)