Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii pentru somaj

In luna ianuarie fac 2 ani...in acesti 2 ani am lucrat ca agent securitate bancar timp de 11luni si doua saptamani...dupa care agentia bancara a renuntat la paza...teoretic mai aveam nevoie de 2 saptamani pentru a indeplini conditile pentru somaj...am stat 6 luni acasa..dupa care m-am angajat la o alta firma de paza cu contract nedeterminat...am lucrat 5 luni ,m-au fortat sa-mi dau demisia foarte simplu trimitindu-ma intr-un obiectiv in alt oras aflat la 100 km departare..am fost nevoit sa-mi dau demisia.intrebarea este:acum in ianuarie fac 2 ani,am vreo sansa sa beneficiez de somaj intr-un fel sau altul?.......Va multumesc!.....astept raspuns!
regula e ca in situatii din astea angajatul (fost) demisionat ii cam da cu "sic" angajatorului de unde a demisionat (ia somaj, desi a plecat cum au vrut muschii lui- prin demisie!... si cand a vrut)...

... trebuie sa aibe ceva interese "noul angajator" de "1 luna"... ca practic prin ce face, ii doneaza el demisionatului, cateva zeci de milioane, legal pierdute... stiu caz in care fostul angajator (de unde s-a demisionat), a mers peste (a sunat) noul "angajator", si tranzactia nu s-a mai incheiat... B-)

ContSters123067, utilizator