Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este demersul unei cereri de eliberare sub ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este demersul unei cereri de eliberare sub control judiciar?

Buna ziua !

Prietenul meu a fost arestat acum 45 de zile sub acuzatia de trafic de droguri.
Asupra lui nu s-a gasit nimic, el nu a fost prezent la flagrantul care s-a facut.
Acum vrea sa inainteze o cerere de eliberare sub control judiciar.
Care sunt sansele ca sa fie eliberat?
Din cate am inteles avocatul sau a depus deja o cerere de eliberare sub control judiciar si as fi vrut sa stiu cam cat dureaza mersul actelor...
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra !
"Din cate am inteles avocatul sau a depus deja o cerere de eliberare sub control judiciar si as fi vrut sa stiu cam cat dureaza mersul actelor..."

dvs ati scris c-a depus
intrebare...cine decide intr-un dosar?judecatorl de fond care cunoaste situatia dosarului cel mai bine sau o instanta de recurs care primeste dosarul la studiu inainte cu 24-48 de ore? un prieten arestat de citeva luni (arest preventiv) primeste accept din partea judecatorului de caz ptr eliberare sub control judiciar dar...instanta de recurs respinge.intreb...parerea judecatoruli de fond nu conteaza?daca el va dispune in continuare judecarea in libertate si instanta de recurs care nu stie dosarul ca nu studiaza nimeni mii de pagini ,zice mereu nu unde ajungem?cine decide in dosar?norocul?
Instanta de recurs are dreptul de a ,,intoarce'' solutia instantei de fond.
Sa stiti ca se uita in dosar si nu judeca chiar aiurea cum credeti.

Problemele pot fi altele.In apararile repetate ale avocatiilor instanta de fond ajunge sa inteleaga mai bine toate apararile decat instanta de recurs.Aici s-ar putea discuta ca ar putea exista probleme.

Exista insa si situatii in care instanta de recurs admite apelul inculpatului si il pune liber...

In speta expusa in prima postare, eu cred ca se confunda cererea de liberare sub control judiciar cu cererea pentru inlocuirea masurii arestarii preventive cu o alta masura preventiva.

avocat Claudiu Lascoschi
nu fac aceasta confuzie d-le avocat.si nu ma puteti convinge ca instanta de recurs citeste dosarele ...in 48 de ore sa citesti 9 volume de peste 1000 de pagini mai greu .doar rechizitoriul are 1400 deci nu incercati sa spalti fata justitiei romane ca e pre murdara.Stiu ca are acest drept instanta de recurs dar cind te uiti in ochii lor si vezi ca sint total in afara subiectului nu e jenant?in asemenea conditii munca avocatului e inutila si chiar cea a judecatorului de fond.dupa ce judeci 9 luni un dosar si iei o decizie macar sa nu iti bati joc de munca oamenilor.de asta am intrebat cine decide?ptr ce se mai oboseste judecatorul de fond?oricum decizia finala o ia alta instanta asa ca....