Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua
Am un apartament 2 cam mostenire de la parinti dobandit inaintea casatoriei,
sotul are si el un apartament cu 3 cam primit mostenire in timpul casatoriei noastre.
Ma intereseaza ce trebuie facut ca eu si el sa avem dreptul la ambele apartamente ,mostenite.El la jumatate din al meu si eu la jumatate din al lui.
Avem impreuna 2 copii.
Multumesc anticipat
buna seara.
daca dvs va instrainati apartamentul dvs care este bun propriu, banii vor fi bun propriu, iar apartamentul pe care il veti dobandi in acest fel va fi doar al dvs.
Multumesc tuturor pt raspunsuri.

Aceasta donatie pe numele sotiei se poate face fara a fi revocabila?
Daca s-ar face o donatie pe numele copiilor care ar fi situatia in cazul unui divort sau daca parintiI vor vrea in viitor sa vanda acest ap?
Donația între soți e revocabilă. Nu puteți să o faceți să nu fie revocabilă, o să fiți la mâna soțului. În caz de divorț copii rămân cu cota primită ca donație, nu-i afectează pe ei divorțul. Dacă părinții vor vrea să vândă, se poate dar până la 18 ani trebuie și ceva încuviințări de la autoritatea tutelară, după 18 ani nu mai puteți să vindeți dvs, ci vând copii.
Dar dacă vreți să vindeți bunul dvs și cumpărați altceva, puteți eventual insera în noul contract și faptul că imobilul este cumpărat din banii obținuți din vânzarea ap. cu 2 camere, și atunci noua proprietate va fi bun propriu al dvs.
Eu cred ca daca ati vinde apartamentul cu 2 camere si ati achizitiona o alta proprietate, ar fi in avantajul dvs. in caz de divort.
V-ati complica inutil, din moment ce apartamentul este bun propriu.
Cred ca ar trebui sa lasati lucrurile asa cum sunt.