Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terasa reparata de locatarii ultimului etaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terasa reparata de locatarii ultimului etaj

Este normal ca doar locatarii ultimului etaj sa plateasca repararea terasei?

M-am mutat la ultimul etaj al unui bloc cu asociatie de locatari. Administratorul vrea ca doar locatarii de la ultimul etaj sa repare terasa,
Administratorul invoca faptul precedentul ca mai exista o terasa care a fost reparata de locatarii care locuiesc sub ea.

Situatia e destul de grava pentru ca imi ploua in casa si ceilalti mizeaza pe faptul ca noi cei de la ultimul etaj sa platim lucrarile.

Daca repar eu terasa care ar fi procedurile de urmat pentru a-mi putea recupera banii? Ma gandesc ca trebuie sa primesc o factura pentru reparatie. Ce ma intereseaza partea cu alegerea din mai multe oferte si cine se ocupa cu selectarea ofertelor alegerea.
De asemenea este necesar sa obtin acordul locatarilor sau al asociatiei de locatari?
Puteti sa faceti o solicitare scrisa in doua exemplare (unul din ele semnat de catre presedinte, datat si stampilat - ramane la dv.) si sa o dati presedintelui asociatiei in care cereti reparatia de urhenta a terasei, desi acum este cam tarziu, fiind iarna.

Trebuie sa aflati cine este presedintele asociatiei, cine sunt membrii comitetului executiv, luati Legea 230/2007, listati-o si aratati-i administratorului ce trebuie sa se intample in acea asociatie in mod normal.

Mai aveti o varianta, mai dura......
elga50 a scris:

Puteti sa faceti o solicitare scrisa in doua exemplare (unul din ele semnat de catre presedinte, datat si stampilat - ramane la dv.) si sa o dati presedintelui asociatiei in care cereti reparatia de urhenta a terasei, desi acum este cam tarziu, fiind iarna.

Trebuie sa aflati cine este presedintele asociatiei, cine sunt membrii comitetului executiv, luati Legea 230/2007, listati-o si aratati-i administratorului ce trebuie sa se intample in acea asociatie in mod normal.

Mai aveti o varianta, mai dura......

Care e varianta mai dura?

Chiar ma gandesc la cev mai dur, mai ales ca din cauza terasei s-au degradata foarte tare atat partile comune ultimului etaj cat si apartamentul meu de la ultimul etaj. Eu practic nu pot sta acolo din cauza igrasiei si a degradarii peretilor.

Este vreo prevedere care sa spuna ca este de datoria asociatiei de locatari sa repare partile comune? Sau este necesar sa fac intai o cerere catre presedintele asociatiei de locatari?

In seara asta sunt cam pus pe razboi cu administratorul care a avut tupeul sa imi zica ca numai noi cei de la ultimul etaj ar trebui sa reparam terasa.
Domnule, imi reprim cu greu vorbe grele adresate administratorului dv.!
Cum adica nu stie ca terasa este proprietate comuna si ca trebuie reparata de catre asociatie si ca trebuie platita de toti proprietarii?
Cum adica nu stie despre Legea 230/2007 si de HG 1588/2007 care sunt legile de baza ale functionarii asociatiei de proprietari?
Cum adica acest om nu-si cunoaste atributiile pe care ar trebui sa si le indeplineasca si pentru care este platit de catre dv., proprietarii?

Textul legilor le gasiti in Documentatie specifica asociatiilor de proprietari, primul topic al sectiunii noastre.
In perioada octombrie - aprilie, nu se pot face lucrari de hidroizolatie la terasele blocurilor. Asa ca aveti timp suficient sa studiati legea impreuna cu administratorul, dar mai ales cu presedintele si membrii comitetului executiv, pentru ca acestia decid cand, cum si ce se repara.
Prima dv actiune consta in formularea unei cereri, a unei sesizari catre presedintele asociatiei prin care solicitati sa se repare terasa blocului.
Asteptati raspunsul in scris. La adunarea generala din primul trimestru al anului 2011, puneti in discutie si aceasta problema. Pana prin mai 2011 se poate incepe adunarea banilor de la proprietari in baza unui deviz de lucrari facut de o firma de specialitate si repartizat pe cota indiviza.
elga50 a scris:

Domnule, imi reprim cu greu vorbe grele adresate administratorului dv.!
Cum adica nu stie ca terasa este proprietate comuna si ca trebuie reparata de catre asociatie si ca trebuie platita de toti proprietarii?
Cum adica nu stie despre Legea 230/2007 si de HG 1588/2007 care sunt legile de baza ale functionarii asociatiei de proprietari?
Cum adica acest om nu-si cunoaste atributiile pe care ar trebui sa si le indeplineasca si pentru care este platit de catre dv., proprietarii?

Textul legilor le gasiti in Documentatie specifica asociatiilor de proprietari, primul topic al sectiunii noastre.

Asa zisa asociatie de locatari nu pare sa respecte nici o lege. In ultimii 2 ani nu a fost convocata nici o adunare a locatarilor, nu e niciunde afisat presedintele asociatiei sau comtetul executiv, iar administratorul nu este retribuit. Singurul lucru pe care il stiu e ca pe chitantele de intretinere apare o stampila cu asciatia de locatari.

Nu-mi iese din cap nesimtirea cu care administratorul a putut sa imi ceara ca numai cei de la ultimul etaj sa reparam terasa. Oare pot cere in plus fata de repararea terasei si repararea peretilor afectati de la ultimul etaj?

De asemenea nu stiu exact daca exista prevederi legale pentru a cere daune dar datorita degradarii apartamentului din pricina terasei eu nu ma pot muta acolo.