Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de administrare cu o persoana juridica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de administrare cu o persoana juridica

Legea 230/2007 Art. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile, fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari sau care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplica in mod corespunzator prevederile art.21 alin.(2) si art.22 din prezenta lege.

Va rog sa imi spuneti, care este situatia unui contract incheiat din eroare de o asociatie de proprietari pentru activitatea de administrare, cu o societate care nu indeplineste conditiile impuse de Legea 230/2007. Cum poate actiona asociatia in consecinta?
Va multumesc.
@zaharia65_2
Va multumesc f.f. mult.