Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am fost acuzat pe nedrept ....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am fost acuzat pe nedrept ....

fapta=talharie (la intoarcere discoteca)
prezenti=4 persoane
1=parte vatamata stare avansata ebrietate
2=faptuitori stare ebrietate
1= martor sofer treaz
declaratie faptuitori=incaierare =motiv schimb neconvenabil intre ei telefon mobil
declartie martor=incaierare acelasi motiv de mai sus
declaratie parte vatamata= talharie telefon +suma bani(minciuna)
perchezitie 1 faptuitor=gasit telefonul mobil
perchezitie 2 faptuitor=nimic
1 faptuitor=mandat arestare=35 zile arest
2 faptuitor=plecat pt 2 sapt din tara,cand revine=mandat arestare

dupa un incident neplacut dupa cum am mai scris,am stat inchis 3 zile (amicul meu 35 zile) pana la recurs, unde s-a dovedit ca ,,partea vatamata'' ,cu un profil socio moral negativ, ne a inscenat o fapta de talharie,urmarind de fapt sa scoata de la mine 5000 euro pt a-si schimba declaratia.din dosarul de santaj prin amenintare,deschis de mama mea(cu declartiile altor 2 martori) reiese clar scopul plangerii partii vatamate,sa capete suma be bani,el intre timp plecand din tara.#-o
intrebare:
dupa iesirea din arest avem masuri de inlocuire arest,deja prelungire...cat pot sa mai dureze?:(
la ce ma pot astepta ????
va multumesc
Daca abordati problema si in fata judecatorului in acelasi mod fara sa fiti exact informat de un avocat care sa analizeze probele...suspendarea ar putea sa fie de domeniul trecutului...

avocat Claudiu Lascoschi
mai bine treceti peste faza de negare si incepeti sa va pregatiti apararea. pana una-alta sunteti inculpat in acel dosar. jumatate dintre cei din puscarii au tratat procesele cu superficialitate, spunand ca sunt nevinovati si nu li se poate intampla lor, asemanator atitudinii dvoastra
Da,din pacate asa este...
Am avut situatii in care recunosteau fapta dar nu stiau ca sunt vinovati...
Aflau de la mine inainte de recurs desi au avut anterior mai multi avocati alesi in celelalte faze procesuale...

Userul nu intelege ca fara probe nu ar fi fost arestat.Deci,exista probe in acuzare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Profilul victimei,nu are importanta,daca exista probe care indica vinovatia dvs.
Indiferent daca ii dadeati o suma de bani acelei persoane,urmarirea penala tot continua,fiind declansata din oficiu-este vorba despre infractiunea de talharie.
Dvs.trebuie sa va faceti ,eventual cu un avocat ales priceput,cele mai bune aparari pentru a micsora consecintele faptei dvs.

Dle avocat Lascoschi:
V-a solicitat cineva sa va povestiti "amintirile" ?
Radu Gabrian, Mediator