avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am fost acuzat pe nedrept ....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am fost acuzat pe nedrept ....

fapta=talharie (la intoarcere discoteca)
prezenti=4 persoane
1=parte vatamata stare avansata ebrietate
2=faptuitori stare ebrietate
1= martor sofer treaz
declaratie faptuitori=incaierare =motiv schimb neconvenabil intre ei telefon mobil
declartie martor=incaierare acelasi motiv de mai sus
declaratie parte vatamata= talharie telefon +suma bani(minciuna)
perchezitie 1 faptuitor=gasit telefonul mobil
perchezitie 2 faptuitor=nimic
1 faptuitor=mandat arestare=35 zile arest
2 faptuitor=plecat pt 2 sapt din tara,cand revine=mandat arestare

dupa un incident neplacut dupa cum am mai scris,am stat inchis 3 zile (amicul meu 35 zile) pana la recurs, unde s-a dovedit ca ,,partea vatamata'' ,cu un profil socio moral negativ, ne a inscenat o fapta de talharie,urmarind de fapt sa scoata de la mine 5000 euro pt a-si schimba declaratia.din dosarul de santaj prin amenintare,deschis de mama mea(cu declartiile altor 2 martori) reiese clar scopul plangerii partii vatamate,sa capete suma be bani,el intre timp plecand din tara.#-o
intrebare:
dupa iesirea din arest avem masuri de inlocuire arest,deja prelungire...cat pot sa mai dureze?:(
la ce ma pot astepta ????
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:52, 29 Noiembrie 2010
Daca abordati problema si in fata judecatorului in acelasi mod fara sa fiti exact informat de un avocat care sa analizeze probele...suspendarea ar putea sa fie de domeniul trecutului...

avocat Claudiu Lascoschi
mai bine treceti peste faza de negare si incepeti sa va pregatiti apararea. pana una-alta sunteti inculpat in acel dosar. jumatate dintre cei din puscarii au tratat procesele cu superficialitate, spunand ca sunt nevinovati si nu li se poate intampla lor, asemanator atitudinii dvoastra
Da,din pacate asa este...
Am avut situatii in care recunosteau fapta dar nu stiau ca sunt vinovati...
Aflau de la mine inainte de recurs desi au avut anterior mai multi avocati alesi in celelalte faze procesuale...

Userul nu intelege ca fara probe nu ar fi fost arestat.Deci,exista probe in acuzare...
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Profilul victimei,nu are importanta,daca exista probe care indica vinovatia dvs.
Indiferent daca ii dadeati o suma de bani acelei persoane,urmarirea penala tot continua,fiind declansata din oficiu-este vorba despre infractiunea de talharie.
Dvs.trebuie sa va faceti ,eventual cu un avocat ales priceput,cele mai bune aparari pentru a micsora consecintele faptei dvs.

Dle avocat Lascoschi:
V-a solicitat cineva sa va povestiti "amintirile" ?
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzat pe nedrept pauldorin87 pauldorin87 sunt acuzat intr un dosar penal prin declaratie mincinoasa precum ca as fi deposedat de o suma de bani pe un amic.am asistat la un schimb de telefon intre 2 ... (vezi toată discuția)
Talharie in doi geo4ever@yahoo.com geo4ever@yahoo.com la o altercatie 2 baieti lau batut pe un altul si ia luat suma de 80 de lei si cateva cutii cu petarde.ei akm sunt in prelungirea arestului arestului preventiv ... (vezi toată discuția)
Acuzat de tâlhãrie.declarație falsã, mãrturie mincinoasã. clau32 clau32 Inculpatul x in data de 05.09 dimineata fiind in stare de ebrietate si aflandu-se pe spatiu public a deranjat-o pe y (parte vatamata) care l-a lovit cu o ... (vezi toată discuția)