Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare denumire SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare denumire SRL

Salut tuturor!
Inainte de toate: foarte util acest site si foarte frumoasa comunitatea online gasita aici, din intamplare, prin domnul Google.

Doresc sa preschimb numele SRL la care sunt asociat si administrator. Am rezervat noua denumire la Registrul Comertului, fiindca stiu ca in principiu acesta e primul pas si fiindca as dori sa fiu linistit ca numele ramane rezervat. :)
Din pacate, mai departe nu stiu concret nimic despre pasii care trebuie urmati. E o intreaga zvonistica despre ce urmeaza.

Ce ma intereseaza:

1. Societatea sub numele actual are contracte in derulare si presupun ca trebuie informati partenerii printr-o notificare ca s-a schimbat denumirea. Este de ajuns?
2. Daca societatea este avizata sa produca documentatii de proiectare pentru anumite avize tip mediu, ape sau avize hidro, isi va pierde autorizarea? Sau la fel, e nevoie doar de notificarea Ministerului Mediului si Apelor?
3. Cat costa in medie, lucrarile de schimbare a denumirii, daca as dori externalizarea lor catre un notar fara sa mai trebuiasca sa mai alerg eu?

Va multumesc!

PS: intrebarea de principiu pe langa cele 3 intrebari detaliate este "Ce se schimba odata cu denumirea unei SRL ?"
brebone, utilizator
pentru partenerii dumneavoastra puteti folosi factorul postal pentru informare si nu va costa aproape nimic. in rest sunteti aceeasi societate cu toate datele de identificare.
nu uitati sa duceti in banca mentiunea pentru ca banca trebuie sa stie daca se modifica numele si sa va modifice fisa contului pentru extrsele de cont;)
Se preschimba doar numele SRL-ului.
Autorizatiile emise sunt pe CUI, nu pe numele SRL-ului, dar n-ar strica sa notificati autoritatile emitente.
Preschimbarea numelui nu atrage radierea celorlalte inregistrari din registrul comertului, daca asta va interesa:).
Toate raspunsurile sunt corecte, chiar daca nu sunt toate complete. O intrebare am si eu? de ce vrei sa schimbi numele firmei?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

pt Romy: numele actual l-am hotarat in graba acum cativa ani si nu a fost foarte inspirat ales, nici fonetic, nici ca si legatura cu domeniul de activitate, care activitate intre timp s-a extins si pe alte domenii. Am decis sa facem schimbarea numelui odata cu gandirea unei strategii de promovare - site, mape, publicitate in reviste de profil - pentru un impact mai bun.
O intrebare: de ce nu sunt complete raspunsurile?

Va urez toate cele bune, sper ca acest thread sa ajute si pe altii care poate vor dori sa faca acest pas.
brebone, utilizator
Ai primit toate raspunsurile de care ai nevoie.... Mult succes!