Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare denumire SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare denumire SRL

Salut tuturor!
Inainte de toate: foarte util acest site si foarte frumoasa comunitatea online gasita aici, din intamplare, prin domnul Google.

Doresc sa preschimb numele SRL la care sunt asociat si administrator. Am rezervat noua denumire la Registrul Comertului, fiindca stiu ca in principiu acesta e primul pas si fiindca as dori sa fiu linistit ca numele ramane rezervat. :)
Din pacate, mai departe nu stiu concret nimic despre pasii care trebuie urmati. E o intreaga zvonistica despre ce urmeaza.

Ce ma intereseaza:

1. Societatea sub numele actual are contracte in derulare si presupun ca trebuie informati partenerii printr-o notificare ca s-a schimbat denumirea. Este de ajuns?
2. Daca societatea este avizata sa produca documentatii de proiectare pentru anumite avize tip mediu, ape sau avize hidro, isi va pierde autorizarea? Sau la fel, e nevoie doar de notificarea Ministerului Mediului si Apelor?
3. Cat costa in medie, lucrarile de schimbare a denumirii, daca as dori externalizarea lor catre un notar fara sa mai trebuiasca sa mai alerg eu?

Va multumesc!

PS: intrebarea de principiu pe langa cele 3 intrebari detaliate este "Ce se schimba odata cu denumirea unei SRL ?"
brebone, utilizator
ART. 204
"(1) Actul constitutiv poate fi modificat prin hotarirea adunarii generale adoptata in conditiile legii sau printr-un act aditional la actul constitutiv sau prin hotarirea instantei judecatoresti, in conditiile art. 223 alin. (3) si art. 226 alin. (2)."s-a modificat si devenit " (1) Actul constitutiv poate fi modificat prin hotarirea adunarii generale, adoptata in conditiile legii, sau prin hotarirea instantei judecatoresti, in conditiile art. 223 alin. (3) si ale art. 226 alin. (2).". Asa este, la baza oricarei modificari sta o hotarare a asociatilor. Nu a fost decat un sfat redactarea actului aditional, sfat dat din experienta personala.Daca te duci la o banca si desteptii de acolo te intreaba daca la registru ti s-au primit actele sub semnatura privata, ce mai zici?Asa ca prefer actul aditional, pt ca in mod normal un act se modifica printr-un act aditional-are si o alta forma si REPREZINTA TOT DORINTA TUTURAR ASOCIATILOR.NU ARE CUM SA FIE ALTFEL-oricum am incerca sa interpretam.
Data certa :- Inscrisul caruia urmeaza sa i se dea data certa se intocmeste in numarul de exemplare cerut de parte. Notarul, avocatul sau cons. jur intocmeste o incheiere in care arata ca s-au indeplinit conditiile esentiale pentru darea de data certa si va indica data (anul, luna, ziua) si ora, daca i se solicita, precum si starea in care se afla inscrisul.. Atat la data certa.
Costul de aprox 850 lei reprezinta atat redactarea actelor cat si taxa de mentiune. Avluci-Nu am inteles ce ai vrut sa zici prin "Asta intelegi tu prin costuri relativ mici? Taxele de registru in acest caz nu ar trebui sa depaseasca 300 de lei daca stii cum sa procedezi". Taxele de registru(mentiuni) sunt stabilite prin hot de guvern,asa ca oricum ai proceda nu pot fi mai mici sau mai mari. Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa nu platesti redactarea actelor, daca le faci tu, sau un prieten sau sa platesti mai putin ca la compartimentul de asistenta al registrului(si aici taxele sunt stabilite prin hot de guv). Smecherii nu poti sa faci.
NU ESTE OBLIGATORIE DATA CERTA . De ordinul asta incercati sa va prevalati voi? Nu e corect. Omul, comerciantul, poate sa-si faca actele cum doreste, conform legii, dar nu-l poate NIMENI obliga sa le faca intr-o anumita forma.
Vis-a-vis de angajatii de la orc va spun ca sunt unii care dau clasa tutoror. Eu una sunt capabila sa recunosc. Poate voi nu ati intalnit dar eu, da.

andreealisievici a scris:

Aha, deci din faptul ca un ordin reglementeaza tariful pentru darea de data certa intelegi ca e obligatorie data certa? Pai mersi, scria si in lege ca POATE da data certa!

Sau poate n-am inteles eu la care parte citata era raspunsul, desi nici pentru a doua parte nu vad vreo justificare.

Andreea, tu intelegi ce vrei de-aici, dar te-as ruga sa-ti cenzurezi raspunsurile, nu trebuie sa fii de acord cu alta opinie exprimata, ci doar sa vii cu un sfat pe care-l apreciezi tu ca fiind cel corect.
sabinisa a scris:
Daca te duci la o banca si desteptii de acolo te intreaba daca la registru ti s-au primit actele sub semnatura privata, ce mai zici?

Le spun "da", ceea ce ar fi foarte adevarat. Nu mi s-a cerut niciodata sa justific lipsa vreunei certificari.

in mod normal un act se modifica printr-un act aditional

Da, insa asta e regula pentru contracte, iar actul constitutiv nu e doar un contract. Nu cred ca e indicat sa preluam modalitatile de modificare a contractelor acolo unde legea prevede expres un alt regim, pe care l-ai citat deja.

NU ESTE OBLIGATORIE DATA CERTA . De ordinul asta incercati sa va prevalati voi? Nu e corect. Omul, comerciantul, poate sa-si faca actele cum doreste, conform legii, dar nu-l poate NIMENI obliga sa le faca intr-o anumita forma.

Perfect de acord.

Lorena, eu sunt anti-cenzura si pro-pareri argumentate. Din punctul meu de vedere nu e nimic de cenzurat in ceea ce am spus si de asemenea nu e niciun argument in ceea ce ai spus tu.
la o banca nu te vor intreba niciodata de semnatura privata. pentru banca sunt suficiente urmatoarele:
hot AGA de modificare a denumirii
actul constitutiv actualizat
inregistrarea mentiunilor
CUI
stampila noua

eventual banca va cere un certif constator.
Andreea, daca nu vor sa-ti primeasca un dosar, se leaga de orice. Eu le-am explicat si nu au avut ce face dar cineva care nu stie legea?
Eu mi-am exprimat parerea .