avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte vatamata - viol
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte vatamata - viol

am primit de la judecatoria x sectia penala o ciattie in care sunt chemata ca parte vatamata intr-un proces ,fondul-viol.citatie suna cam asa....x este chemata in aceasta instanta camera 10 completu 1 penal cu arestati,minori sp.
ce inseamna cu minori sp.....?
eu nu vreau sa ma mai duc...k mi-e scarba de tot.....sunt obligata prin aceasta citatie?ce se intampla daca nu ma duc....nuci la primul termen nici niciodata....:(:(:(:">

mi-e tare rusine
Cel mai recent răspuns: diana666999 , utilizator 00:49, 2 Decembrie 2010
Din cele ce spuneti se intelege ca doriti doar pedepsirea vinovatilor, fara a avea pretentii de natura civila.Insa, cum actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a pers. vatamate,in cazul infractiunii de viol , ar trebui sa mergeti si sa va sustineti plangerea, fiindca, lipsa dvs. ar putea fi interpretata ca retragere a plangerii, situatie in care faptasii ar putea scapa.
legally a scris:

Din cele ce spuneti se intelege ca doriti doar pedepsirea vinovatilor, fara a avea pretentii de natura civila.Insa, cum actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a pers. vatamate,in cazul infractiunii de viol , ar trebui sa mergeti si sa va sustineti plangerea, fiindca, lipsa dvs. ar putea fi interpretata ca retragere a plangerii, situatie in care faptasii ar putea scapa.

exista posibilitatea sa imi dea amenda?ca nu ma prezint?nu vreau sa ma prezint la niiciun termen.....ce poate sa-mi faca?
diana666999 a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Aveti dreptul de a va constitui parte civila in procesul penal.
Adica puteti cere daune morale.Dupa cum apreciati 1000 euro, 2000 euro, etc.

pot lua amenda?nu a venit citatie recomandata..adik nu am primit-o sub semnatura...


Nu veti primi amenda acum dar data viitoare veti fi citata din nou si veti fi sanctionata.Procesul se va amana din cauza dvs.
Daca omul este nevinovat puteti sa dati declaratia care este adevarata.Este vorba de o problema ca nu a avut loc, un viol inexistent sau care este problema?
Va fi sedinta secreta, nu va fie frica! Scapati de rusine si mergeti!
Daca nu va retrageti plangerea , este posibil ca prezenta dvs. sa fie considerata necesara, si sa se dispuna audierea dvs.
Insa audierea poate avea loc separat, daca veti solicita, astfel incat nu ii veti mai vedea pe faptuitori.
In anumite cazuri se poate dispune si amenda, insa nu e cert ca si in cazul dvs.

Alte discuții în legătură

Obligativitatea prezentarii in instanta a unei parti vatamate care si-a retras acuzatiile ancastefan07 ancastefan07 Buna ziua! Expun mai jos pe scurt datele problemei cu care ne confruntam si in care am dori un sfat. Fiica mea, majora, a fost in urma cu un an si jumatate ... (vezi toată discuția)
Bună seara. vin cu următoarele câteva întrebări și probleme. ... Madalina2285 Madalina2285 Bună seara. Vin cu următoarele câteva întrebări și probleme. Prietenul meu a fost găsit ca și complice la viol, lovire și alte violete. În urma ce ... (vezi toată discuția)
Falsa acuzatie de viol Nicoleta Holbanel Nicoleta Holbanel Buna ziua, Am nevoie de un sfat( sau mai multe).Fiul meu a fsot acuzat de viol in 2006 in Irlanda( unde locuim din 1997,familia fiind compusa din parinti si 3 ... (vezi toată discuția)