Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Buna seara.Am o nelamurire.O persoana X sa zicem a fost prinsa ca a furat un sac cu detergent dintr-un magazin prin camera video.A fost dusa la politie in urma caruia a dat o declaratie.Ce consecinte pot fi, ma gandesc ca nu e cazul unui dosar penal desi furtul pana la urma e clasificat ca o infractiune??O amenda poate?Persoana este majora si destul de invarsta.Ast raspunsuri foarte repede.Multumesc mult
Tin mult la persoana respectiva si nu vreau sa se ajunga la trimiterea in judecata sau lucruri de genul acesta.Ma gandeam ca ii da politia amenda sau ceva de genul
Da, este furt calificat (fiind intr-un loc public), iar ancheta isi urmeaza cursul! Se vor face audieri si in final se va dispune o masura. Daca se prezinta la sectie de fiecare data cand este chemat, daca recunoaste fapta si o regreta, ar avea sanse pentru o solutie mai blanda.
Personal apreciez ca, in conditiile date, cel mai probabil va primi o amenda administrativa!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Exclus sa ii dea politia amenda.
S-a deschis dosar penal, doar procurorul poate sa dea acum o amenda administrativa. Sau poate sa trimita dosarul in judecata si va decide instanta.

Oricum, avand in vedere prejudiciul relativ mic ( sac de detergent) cel mai probabil va scapa cu o amenda.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Sanctiunea nu este aplicata de politie.
Dupa incheierea cercetarilor penale, organele de urmarire penala incheie un referat cu o propunere, propunere care poate fi confirmata sau infirmata de procuror.
Deci acea propunere poate fi de aplicare a unei amenzi administrative, insa procurorul va confirma sau nu propunerea.
Cine a spus ca politia da amenda:)?
Politia realizeaza de regula activitatea de cercetare (in cazurile in care urmarirea nu se face de procuror) , intocmeste propunerea si procurorul de caz dispune prin ordonanta!

Av Claudiu Sorin Feteanu