Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Buna seara.Am o nelamurire.O persoana X sa zicem a fost prinsa ca a furat un sac cu detergent dintr-un magazin prin camera video.A fost dusa la politie in urma caruia a dat o declaratie.Ce consecinte pot fi, ma gandesc ca nu e cazul unui dosar penal desi furtul pana la urma e clasificat ca o infractiune??O amenda poate?Persoana este majora si destul de invarsta.Ast raspunsuri foarte repede.Multumesc mult
Fara antecedente penale,recunoastere fapta,prejudiciul mic,acoperit sunt circumstante pentru aplicarea unei amenzi administrative a procurorului,conform art.18/1 c.pen.
Poate fi chemat pentru audieri ,in general ,pentru completarea cerecetarilor
Puteti spune cat este aporx amenda.Maxim ma refer
Nu o sa ii dea nici un maxim, care este 50.000 lei.
Probabil 500, 800 sau 1.000 lei, cine stie...