Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in lipsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in lipsa

Sunt separata de sot de cateva luni, locuind in prezent la parintii mei. Poate sotul meu sa divorteze fara ca eu sa fiu anuntata? Adresa din CI este cea a sotului, unde am locuit impreuna, instiintarea o vor trimite la aceea adresa si este posibil sa nu fiu anuntata de catre sot. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Eu nu pot momentat sa intentez divort din lipsa banilor.
un divort prin acord inseamna sa semnati impreuna cererea de divort si sa fiti ambii prezenti in sala de judecata. de asemenea, presupune acord in toate aspectele privind divortul, incredintare copil, nume, pensie.
daca nu are momentan venituri, ori va intelegeti asupra unei sume, ori instanta hotaraste raportat la venitul min pe economie. asa ca, cereti pensie.
in caz de neplata, ii puteti face plangere penala pt abandon
Nu cred ca vor fi probleme in ceea ce priveste incredintarea minorului. Vroiam sa stiu daca trebuie specificat neaparat zilele in care poate fi luat (WE, vacante).
Daca renunt initial la pensia de intretinere se mai poate reveni si sa cer acest drept?
Multumesc mult!