Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna seara,am si eu o nelamurire cu privire la dosarul pentru indemnizatie,nu stiu exact cum se procedeaza.Eu am beneficiat de somaj din 26decembrie 2009 pana pe 20 septembrie 2010 cand am intrat in prenatal urmand sa nasc pe 6 decembrie si dupa aceea postnatalul pana in ianuarie 2011.Intrebarea este: pentru luna decembrie cine trebuie sa imi completeze venitul pentru anul anterior datei nasterii copilului,firma unde am lucrat sau ajofm? va multumesc
1. Ca mama a copilului puteti beneficia de indemnizatie de CCC pana la 2 ani incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului daca depuneti actele in termen de 60 de zile de la acea data (a 43-a zi de la nastere).
2. Puteti sa stati in concediul de maternitate si pana se termina cele 126 de zile si cu a 127 zi solicitati CCC.
3. Indemnizatia nu o pierdeti.In CCC puteti intra oricand, pana ce copilul implineste 2 ani, dar indemnizatia o primiti cu data depunerii actelor.