Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire indiviziune titlu legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire indiviziune titlu legea 18/1991

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati
In urma aplicarii legii 18/1991, a fost eliberat un titlu de proprietate celor 4 mostenitori ai bunicului meu. Dintre acestia, tatal meu, a murit acum doi ani.
Fiecare "stie" si nu contesta partea de mostenire.
Intrebarea mea este: cum fac sa "separ" in acte partea fiecaruia cu cheltuieli cat mai mici(inclusiv de timp si deplasare)?
Va multumesc pentru sfaturi
Emil
Multumesc frumos. Se pare ca asta era varianta de care auzise mama (ea este in cauza prima) si, daca inteleg bine, este si dintre cele mai rapide. Orice alte informatii pe care le mai pot primi ma vor ajuta foarte mult. Mai ales ca este in alta localitate si ...
vreau sa se termine cat mai iute si cat mai ieftin, desigur.=D>
sa faceti actiune in instanta pt iesirea din indiviziune.costurile sunt mai mici decat la notar.plus ca nu trebuie sa faceti cadastru, intabulare, act de dezmembrare.
Chestia asta, aparent noua, mediere, este o varianta rezonabila?
Eu zic ca puteti face o tranzactie si la mediator, apoi prezentati la instanta incheierea de mediere.
elena138 a scris:

Eu zic ca puteti face o tranzactie si la mediator, apoi prezentati la instanta incheierea de mediere.

Multumesc mult. Traiasca netul si cei care ii dau viata.
Emil:)
emoldoveanu, utilizator