avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire indiviziune titlu legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire indiviziune titlu legea 18/1991

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati
In urma aplicarii legii 18/1991, a fost eliberat un titlu de proprietate celor 4 mostenitori ai bunicului meu. Dintre acestia, tatal meu, a murit acum doi ani.
Fiecare "stie" si nu contesta partea de mostenire.
Intrebarea mea este: cum fac sa "separ" in acte partea fiecaruia cu cheltuieli cat mai mici(inclusiv de timp si deplasare)?
Va multumesc pentru sfaturi
Emil
Cel mai recent răspuns: emoldoveanu , utilizator 21:25, 5 Decembrie 2010
Multumesc frumos. Se pare ca asta era varianta de care auzise mama (ea este in cauza prima) si, daca inteleg bine, este si dintre cele mai rapide. Orice alte informatii pe care le mai pot primi ma vor ajuta foarte mult. Mai ales ca este in alta localitate si ...
vreau sa se termine cat mai iute si cat mai ieftin, desigur.=D>
sa faceti actiune in instanta pt iesirea din indiviziune.costurile sunt mai mici decat la notar.plus ca nu trebuie sa faceti cadastru, intabulare, act de dezmembrare.
Chestia asta, aparent noua, mediere, este o varianta rezonabila?
Eu zic ca puteti face o tranzactie si la mediator, apoi prezentati la instanta incheierea de mediere.
elena138 a scris:

Eu zic ca puteti face o tranzactie si la mediator, apoi prezentati la instanta incheierea de mediere.

Multumesc mult. Traiasca netul si cei care ii dau viata.
Emil:)
Ultima modificare: Duminică, 5 Decembrie 2010
emoldoveanu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd As dori si eu un sfat legat de [b]iesirea din indiviziune[/b]. Concret:sintem 3 frati care mostenim un teren. Unul dintre noi doreste sa iasa din combinatie ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar MITI78 MITI78 Pentru un partaj la notar in care toti mostenitorii sunt de accord sa obtina fiecare cate o bucata de pamant fara a fi nevoie de divizarea loturilor(pe titlu ... (vezi toată discuția)
Titluri proprietate sorin85 sorin85 buna seara, as vrea sa stiu daca un teren are patru proprietari cu parti egale,si titlurile de proprietate nu s-au emis in ordinea folosirii terenului ... (vezi toată discuția)