Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despre o amenda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despre o amenda

am si eu o intrebare...am primit o amenda cu caracter administrativ la care urmeaza sa fac recurs..intrebarea ar fi ce se intampla daca nu o platesc...ce termen am sa o platesc de exemplu o pot platii in rate si fiind amenda administrativa va aparea sau se va schimba in amenda cu caracter penal sau va aparea in cazier?
de ce suma vorbim? cat e amenda?
Daca nu o platesti se poate trece la executarea silita a ei. Termenul de prescriptie este de 5 ani.
Va salut! Am si eu o problema si sper sa ma ajutati..in noimebrie 2007 am intrat cu masina intr-un stalp. Am permisul retinut in urma unui accident rutier fara victime sau, si dispun de dovada. Pana acuma am prelungit-o de 4 ori. Iar pe 14 martie 2008 ma aflam la br si am fost oprit in trafic pentru control. Nu aveam actele la mine le uitase-m acasa la bucuresti. Eu stiam ca imi expira pe 18 martie dar in urma verificarilor ea imi expirase pe 8 martie. In cele din urma m-am ales cu dosar penal. Este vreo sansa sa-mi de cod 18 indice 1????
cam greu ...se pare ca te incadrezi la conducere afra permis
Este conducere fara permis, dar conteaza foarte mult si faptul ca aveati deja obtinut permis de conducere.
Ce-i drept este suspendat dar nu este acelasi lucru cu a nu-l avea deloc.
Gabriela Mihai, Avocat