Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anulare testament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anulare testament

Exista posibilitatea de a deschide un nou proces avand drept scop anularea testamenului autentic in baza faptului ca testatorul nu avea discernamant (dovedit printr-un certificat medical) in conditiile in care s-a incheiat un lung proces de partaj succesoral (exista hotarare definitiva si irevocabila) in care s-a cerut iesirea din indiviziune si in care nu s-a pus problema anularii testamentului (exista in acest caz autoritate de lucru judecat?). Acest nou inscris a fost descoperit la o data ulterioara finalizarii procesului de partaj.

reformulez pt. a da mai multa celeritate spetei: dupa finalizarea partajului succesoral pe baza testamentului testatorului se mai poate cere printr-o noua actiune anularea testamentului in baza faptului ca testatorul nu avea discernamant (dovedit printr-un certificat medical)? (sper ca intrebarea aceasta sa mai lamureasca speta)
ma bucur ca speta a devenit clara acum, astept raspunsurile profesionistilor
Da, se poate cere sa se constate nulitatea absoluta a testamentului in baza caruia s-a efectuat partajul pt ca a fost semnat de o persoana fara discernamant.
Se poate incerca o actiune in constatarea nulitatii absolute, fara a se putea opune autoritate de lucru judecat. Totul depinde de forta probanta a acelui " certificat medical." Cu eventuala hotarare favorabila, se redeschide dosarul succesoral.
Dar... depinde exact ce anume spunea acea hartie, de ce nu s-a sustinut lipsa discernamantului anterior dezbaterii succesorale... :-/
Cam ciudat, nu mereu sunt acte medicale care sa demonstreze lipsa de discernamant, dar mostenitorii totusi o invoca si mai si castiga uneori...