Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte munca

buna ziua. as dori sa va intreb cum pot imprumuta cartea de munca pentru cateva zile (in conditiile in care sunt bugetar, iar acestea sunt pastrate la angajator si nu la itm). exista o baza legala in acest sens? pentru cat timp se pot imprumuta cartile de munca? adik, daca angajatorul refuza sa-mi dea cartea de munca, nu exista nici o cale de a o scoate din unitate? multumesc
De la anul , carnetele de munca nu mai au nicio valoare ... decretul care reglementeaza situatia lor va fi abrogat de la 01.01.2011.
Dupa 01.01.2011, carnetele de munca vor fi inmanate titularilor pe baza de proces-verbal de catre angajatori.
Cornel Vasile, Consilier juridic