Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatiile de plata FNUASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatiile de plata FNUASS

Buna ziua

Daca ma puteti ajuta cu un raspuns,va rog. Am primit o decizie de impunere privind obligatiile de plata la FNUASS pt anii 2005-2009 de 405 lei.Sunt nedumerita,pentru ca nu stiam de aceasta lege care vad ca se numeste 95/2006.Anul acesta am vazut la tv cum se inghesuia lumea sa plateasca asigurarile sociale si de sanatate .Eu am avut un PFA pana in 2008 si nu am stiut de plata acestei obligatii.Acum vad ca legea este din 2006 iar eu am de achitat si pe 2005.Cum trebuie sa procedez avand in vedere somatia de plata sosita azi 08.12.1020?Va rog frumos,am nevoie de un raspuns urgent din partea dumneavoastra pentru a sti ce am de facut in continuare.

Multumesc

Cu respect

Adriana Ionescu
textul de lege nu va ajuta!

art. 257 din Legea sanatatii valabila acum
(1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit şi veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator şi nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizaţiilor de şomaj;
e) veniturilor din pensiile care depăşesc limita supusă impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
(2^1) În situaţia în care o persoană realizează venituri care sunt neimpozabile, contribuţia se calculează asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (2^1) şi la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.
jester a scris:

textul de lege nu va ajuta!

art. 257 din Legea sanatatii valabila acum
(1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit şi veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator şi nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizaţiilor de şomaj;
e) veniturilor din pensiile care depăşesc limita supusă impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
(2^1) În situaţia în care o persoană realizează venituri care sunt neimpozabile, contribuţia se calculează asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (2^1) şi la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.

Buna dimineata!
Avand in vedere ultimele modificari aduse Legii 95 prin OUG 107/2010 litera e) alin. 2 art. 257 se abroga; litera f) alin. 2 art. 257 va avea urmatorul cuprins:"f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)—d), alin. (2^1) si (2^2) si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar." ; se intruduce alin "(2^2) Pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei datoreaza contributia lunara pentru asigurarile sociale de sanatate calculata potrivit prevederilor art. 259 alin. (2)." , iar alin 3 art. 257 va avea urmatorul cuprins:"(3) in cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a)—d), alin. (2^1) si (2^2) si la art. 213 alin. (2) lit. h), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri."

In concluzie platim contributie la sanatate pentru toate veniturile pe care le realizam! In curand si pe aerul pe care il respiram! Serviciile de care beneficiem fiind NULE (sau aproape).
" Statul Nu e responsabil fata de cetatenii sai" spunea zilele trecute cineva, dar cetatenii sunt responsabili fata de statul ce le ofera NIMIC, totodata trebuie sa fim la zi cu toate modificarile legislative ce se produc. Necunoasterea legii nu ne absolva de vina............
Va urez o saptamana cat mai buna!
Zambiti ca poate fi si mai rau decat este!!!!!...........
cu titlul general PFA care nu au avut contract cu CASMB.. inteleg ca titlul de creanta nu se poate executa in lipsa unui contract incheiat intre parti, plus ca se ia pur si simplu cifra de la ANAF , fara sa se tina cont de venituri ocazionale sau regulate, repet "atunci avocatul acela de ce a castigat deja cu aceste argumente in instanta??"
ContSters83715, utilizator
macovei2000 a scris:

cu titlul general PFA care nu au avut contract cu CASMB.. inteleg ca titlul de creanta nu se poate executa in lipsa unui contract incheiat intre parti, plus ca se ia pur si simplu cifra de la ANAF , fara sa se tina cont de venituri ocazionale sau regulate, repet "atunci avocatul acela de ce a castigat deja cu aceste argumente in instanta??"

Buna seara!
A castigat printre altele si datorita faptului ca avea contract cu OPSNAJ - Cluj, iar cei de la Casa Judeteana Cluj a crezut k sunt smecheri! La CASMB platesti si nu ai contract, iti spun ca trebuie sa platesi mai intai si apoi vine si contractul ( dar acest lucru nu se intampla)............. Traim in Romanik..................
Multumesc pentru lege.Acum am cunoscut-o si eu,ci nu inainte de 2005.Mai intreb o data: daca eram instiintati nu achitam?? Daca aceasta obligatie era trecura in decizia de impunere ,nu plateam?Unde este vina mea in toata poveste asta ca sa platesc dobanda si majorari?