Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Drepturile de autor pentru web-site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Drepturile de autor pentru web-site

As dori sa intreb cum se completeaza un forumular de la Orda pt drepturile de autor a unui web site.Din cat am citit nu se protejeaza ideile sau conceptul,ci doar un proiect(sper sa nu gresesc aici),intrebarile mele ar fi:
1.Cum se completeaza forumularul,ce se scrie pe prima pagina inafara de paginile atasate care descriu proiectul.(adica cum descriu?)
2.Cum ne putem proteja in asa fel incat sa nu fie copiat web situl si lansat sub alt nume,sau numele sitului folosit in alte scopuri gen revista,emisiune,etc!
3.Este ok sa fie inregistrat marca verbala la osim apoi sa revin cu un logo?
Declar ca este un concept nou nemaintalnit,si nu este folosit in Romania,nici in lume.Nu trebuie sa am dreptul de autor pe asta?Pt ca va aduce o schimbare in bine!
Va multumesc!
Sunt persoana fizica!
Lady26, utilizator
Pe mine ma ajuta ca de la nume se intelege exact care este idee.De asta nu vreau sa fie folosit in alta parte.De asemena voi avea si un forum,nu stiu daca asta schimba ceva pt orda.De la nume se poate face emisiune,film,video,revista.cu acelasi concept..de la nume nu ai cum sa faci alt concept....eu asta vreau sa protejez